29 sierpnia pod duchowym przewodnictwem Księdza Krzysztofa Adamskiego wyruszyliśmy z pielgrzymką na Kaszuby.  Każdy z pielgrzymów zanosił do Pana swoje intencje, ale wspólnie modliliśmy się o trwanie w wierze Chrystusowej  nas samych , naszych rodzin, wszystkich Polaków.  Godnym przykładem postawy wielkiego patriotyzmu i wiary są właśnie Kaszubi. Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy we Wielu, w przeddzień odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Obraz znajdujący się w kościele Wielewskim został koronowany papieskimi koronami w 2017r., po uznaniu cudu uzdrowienia aktualnego proboszcza parafii. Po Mszy Świętej wyruszyliśmy na Kalwarię Wielewską , gdzie wśród lasu, nad jeziorem rozlokowane są kaplice i rzeźby z początku XX wieku, przedstawiające Mękę Pańską.  Ze śpiewem i modlitwą pokonywaliśmy pagórkowatą trasę Drogi Krzyżowej. Na końcu czekał na nas zasłużony, pyszny obiad w ośrodku nad Jeziorem Wielewskim, po którym skierowaliśmy się do Będomina. Znajduje się tu dworek rodziny Wybickich, w którym wiele lat swego życia spędził twórca hymnu narodowego- Józef Wybicki.  Obecnie mieści się tu Muzeum Hymnu Narodowego. Następnie podążyliśmy do Kartuz, aby poznać historię zakonu kartuzów przebywających na tych ziemiach. Podziwialiśmy kolegiatę kartuską, gromadzącą wiele pięknych, bezcennych zabytków.    

Następnego dnia, w niedzielę, udaliśmy się do Sianowa, do Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej-Królowej Kaszub, czczonej również jako Opiekunki Pięknej Miłości. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, gdzie słyszeliśmy na wstępie piękną pieśń, śpiewaną przez parafian w języku kaszubskim. Po zakończeniu ksiądz wikariusz opowiedział nam historię sanktuarium. Kolejnym etapem pielgrzymki był Szymbark – Centrum Edukacji Regionu. Znany przez wszystkich z domku stojącego do góry nogami, zawiera  wiele innych, bardzo ciekawych ekspozycji mówiących o patriotyzmie, przywiązaniu do ojczyzny, tradycji i wiary katolickiej Kaszubów, a także o losach Sybiraków i Polaków emigrujących z różnych powodów do wielu krajów świata. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści młodego przewodnika, który z dumą podkreślał cechy Kaszubów: pracowitość, patriotyzm, religijność i upór.

Ostatnim punktem naszej wyprawy był Pelplin, gdzie zachwyciliśmy się pięknem Katedry, wsłuchiwaliśmy w bardzo ciekawe opowieści przewodniczki o historii tego miejsca, stworzonego przez zakon cystersów i jego współczesnej roli.

Do Torunia wróciliśmy wieczorem pełni pięknych przeżyć duchowych i kulturowych, umocnieni w wierze w Boga i człowieka.

Małgorzata Woźniak