30 lipca 2018r. pielgrzymi naszej parafii , pod duchowym przewodnictwem Księdza Krzysztofa Adamskiego pojechali do Gietrzwałdu, aby wziąć udział w Ogólnopolskim Dniu Pokutnym pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”, zorganizowanym dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już  w autokarze Ksiądz Krzysztof, katechezą nawiązującą do hasła przewodniego, wprowadził nastrój zadumy i skupienia. Uroczystości rozpoczęły się o godz.9.00, kiedy to powitano obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, odmówiono Różaniec Święty i odprawiono Drogę Krzyżową. Następnie ojciec Stanisław, dominikanin poprowadził nabożeństwo pokutne, po którym wierni licznie przystąpili do spowiedzi  świętej. O godzinie 14.30 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której bardzo głęboką i przejmującą homilię wygłosił emerytowany biskup łowicki Józef Zawitkowski: ” Więc do Gietrzwałdu idę, bom grzeszny. Sto lat odzyskanej niepodległości, a my wciąż zniewoleni. Do Gietrzwałdu idę, bym się z opętania uwolnił, bo wolność sumieniem się mierzy – mówił kaznodzieja. – Do Gietrzwałdu iść muszę, bo nam cudu trzeba! Tu Polacy ongiś nie za miecz chwytali, ale za różaniec i stał się cud wolności – dodał, przywołując słowa Piusa XI „Bo nie siłą, ale modlitwą niewolę zrzucić trzeba”. Te  i wiele innych ważnych myśli zalegających na dnie serca licznie zabranych na błoniach gietrzwałdzkich pielgrzymów, padło z ust biskupa seniora. Po Mszy Świętej, głęboko poruszeni pielgrzymi, dziękując Bogu modlitwą i pieśnią wrócili do Torunia.

Małgorzata Woźniak