PIELGRZYMKA NA MAZOWSZE I LUBELSZCZYZNĘ

PIELGRZYMKA NA MAZOWSZE I LUBELSZCZYZNĘ

30.08.2024r. – piątek

• 5.30 – wyjazd do Warszawy
• Sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, Msza Święta, muzeum
• Sanktuarium Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii
• obiad w Górze Kalwarii
• Kazimierz Dolny – zwiedzanie, kolacja, nocleg

31.08.2024r. – sobota

• 8.00 – śniadanie
• Kazimierza Dolny, Msza Święta, kirtkut, Wąwóz Korzeniowy
• Wąwolnica – Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej
• Lublin, obiad, zwiedzanie
• Hotel Relax – kolacja, nocleg

01.09.2024r. niedziela

• 8.00 – śniadanie
• 10.00- zwiedzanie Muzeum Pałac Zamoyskich w Kozłówce,
• Niepokalanów –obiad, Msza Święta, Kaplica Wieczystej Adoracji ok. 22.00- Toruń

Koszt: 700zł: autokar, ubezpieczenie od NNW, 2 śniadania, 2 obiady, 2 kolacje, wstępy, przewodnik

Relikwie Bł. Rodziny Ulmów w naszej świątyni

Relikwie Bł. Rodziny Ulmów w naszej świątyni

Fot. Ks. prał. Bartosz Rajnowski przekazuje relikwie ks. Proboszczowi

Rodzina Ulmów zginęła z rąk niemieckiego okupanta za to, że pomogła ośmiorgu Żydom skazanym na zagładę. Ulmowie to prawdziwi samarytanie XX wieku. Ich życie jest dla nas wzorem, w jaki sposób można żyć Ewangelią i świadczyć o Chrystusie, jaśniejąc zarówno wielkością zwyczajności, jak i największą miłością, jaką jest oddanie życia za bliźnich. W dzisiejszych czasach, w których brakuje poszanowania dla życia nienarodzonych, tym silniejszym akcentem staje się fakt beatyfikacji całej rodziny wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. 

We środę 3 kwietnia delegacja z naszej parafii udała się do Kurii Diecezjalnej Przemyskiej, aby odebrać relikwie bł. Rodziny Ulmów. W niedzielę 21 kwietnia  br., wprowadziliśmy relikwie do do naszej świątyni i poświęciliśmy obraz błogosławionej rodziny. Każdego 24 dnia miesiąca w naszym kościele modlić będziemy się w intencji naszych rodzin, aby na wzór Błogosławionych umiały zaufać Bogu, a w godzinie próby zrealizować przykazanie miłości Boga i Bliźniego.

Pielgrzymka do Włoch z Torunia

Pielgrzymka do Włoch z Torunia

Termin: 24.06.2024 – 05.07.2024

Cena od 4693 PLN

Szczegóły i zapisy https://grupy.misjatravel.pl/mbzwycieska

Opis krótki:

Rzym – Watykan – Pompeje – Neapol – Asyż – Cascia – Roccaporena – Perugia – Orvieto – Bolsena – Loreto

Program:

Dzień 1 24.06

Przyjazd na lotnisko Warszawa Modlin o godz. 11:50, odprawy i przelot do Neapolu. Rozpoczęcie pielgrzymki do Włoch. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 2 25.06

Śniadanie i zwiedzanie Neapolu – wizyta w katedrze św. Januarego, której początki sięgają średniowiecza. Kościół słynie z przemiany zakrzepłej krwi patrona w ciecz. Później przejście ulicę Grzegorza Ormianina, gdzie znajdują się liczne sklepy oferujące oryginalne, włoskie szopki bożonarodzeniowe. Spacer po najstarszej części miasta (w tym słynnej ulicy Spaccanapoli), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejście do kościołów Santa Chiara oraz Gesu Nuovo z nagrobkiem św. Giuseppe Moscatiego, słynnego neapolitańskiego lekarza.
Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 3 26.06

Po śniadaniu nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Pompejach, wizyta na grobie bł Bartola Longo, Msza Św. Następnie ruiny starożynego miasta Rzymskiego zniszczonego przez Wezuwiusza w I w. n.e. Następnie wyjazd na północ, nawiedzenie klasztoru na Monte Cassino, chwila zadumy na polskim cmentarzu u stóp klasztoru oraz wizyta na ścieżkach edukacyjnych.  Kolacja i nocleg w okolicy Rzymu.

Dzień 4 27.06

Śniadanie, przejazd do Rzymu – Bazylika św. Piotra z grobem św. Jana Pawła II – Msza Św. oraz Drzwi Święte, Muzea Watykańskie, jedne z najbogatszych muzeów świata z ogromną kolekcją sztuki greckiej, rzymskiej i nowożytnej, Galeria Map, arrasy, Sala Sobieskiego oraz Kaplica Sykstyńska. Później przejazd do Bazyliki św. Wawrzyńca  W ciągu dnia Eucharystia. Przejazd do hotelu na kolację, nocleg.

Dzień 5 28.06
Śniadanie, przejazd do Rzymu, wizyta w katakumbach, następnie Bazylika św. Jana na Lateranie (Drzwi Święte oraz Schody Święte). Następnie starożytna część Rzymu – Koloseum i Forum Romanum (wewnątrz), Łuk Konstantyna, Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki.oraz Bazylika Matki Bożej Większej zbudowana wg tradycji w miejscu, gdzie w środku lata spadł w Rzymie śnieg.  W ciągu dnia Msza św. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6 29.06

Śniadanie. Przejazd do Bazyliki św. Pawła za Murami oraz do opactwa Tre Fontane. Następnie jeśli papież będzie w Rzymie, udział w Modlitwie Anioł Pański na Placu Św. Piotra. Następnie spacer przez Via della Conciliazione do Zamku Świętego Anioła; Potem spacer z przewodnikiem przez Rzym Barokowy – Piazza Navona, Panteon (z zewnątrz), Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie i na koniec Piazza del Popolo .W ciągu dnia Msza św. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7 30.06

Po śniadaniu przejazd do Perugii – miasta, gdzie na początku XIII wieku więziony był św. Franciszek; nawiedzenie miejscowej katedry, w której przechowywana jest „obrączka” Matki Boskiej. Następnie przejazd nad jezioro Trazymeńskie do jednego z miasteczek. W ciągu dnia Msza św. Wieczorem przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 8 01.07
Śniadanie, przejazd do Cascii, miasta św. Rity – bazylika z jej grobem. Przejazd do nieodległej Roccaporeny – miejsca narodzin Rity. Potem przejazd do Asyżu, miasta św. Franciszka. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Franciszka z jej słynnymi freskami. Następnie spacer po miasteczku – Piazza del Comune z kościołem Matki Bożej na Minerwie, dom narodzin św. Franciszka i bazylika św. Klary. Wizyta w kościele, gdzie złożone jest ciało Carlo Acutisa. W ciągu dnia Eucharystia. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 9 02.07

Śniadanie, przejazd do Loreto – Sanktuarium Świętego Domu Madonny, Msza Św. Następnie przejście na drugi co do wielkości cmentarz żołnierzy polskich we Włoszech. Następnie przejazd na plażę i czas na wypoczynek. Następnie powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 10 03.07

Po śniadaniu przejazd do Sieny, miasta św. Katarzyny – romańska katedra ze słynną amboną, kościół św. Dominika, Piazza del Campo, czyli trzynastowieczny główny plac Sieny, na którym rokrocznie rozgrywany jest wyścig konny zwany Palio. Ze Sieny przejazd do Cortony, typowego toskańskiego miasteczka na wzgórzu – mury miejskie z bramami, panorama fortecy medycejskiej. Przejazd na kolację i nocleg.

Dzień 11 04.07

Śniadanie, wyjazd do Orvieto, miasta Cudu Eucharystycznego, skąd wywodzi się tradycja procesji Bożego Ciała; zwiedzanie katedry z Kaplicą Korporału. Następnie przejazd do Bolseny z bazyliką św. Krystyny (Sanktuarium Cudu Eucharystycznego). W ciągu dnia Msza św. Powrót na kolację i nocleg.

Dzień 12 05.07

Śniadanie, przejazd do Castel Gandolfo – czas wolny w miasteczku z widokiem na jezioro Albano, transfer na lotnisko, odprawy i wylot do Polski. Lądowanie o godz. 18:45. Zakończenie pielgrzymki do Włoch.

PROGRAM RAMOWY – KOLEJNOŚĆ MOŻE ULEC ZMIANIE

CENA: 

30 osób płatnych  – 4699 zł + 280 euro

40 osób płatnych – 4299 zł + 250 euro

50 osób płatnych – 4099 zł + 220 euro

Cena zawiera:
 • przelot Warszawa Modlin – Rzym – Warszawa Modlin, wraz z bagażem podręcznym 40x20x25 cm oraz drugą sztuką 55x40x20 cm do 10 kg,
 • przejazdy we Włoszech autobusem,
 • 11 noclegów w hotelach ***/****, pokoje 2/3-osobowe z łazienkami, 
 • 11 śniadań kontynentalnych wzmocnionych i 11 kolacji (9 kolacji w przypadku późnych przylotów 1. dnia), 
 • Msze święte i opiekę duchową,
 • opiekę pilota wycieczek,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
 • Ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł).
Cena nie zawiera:
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, opłat miejscowych, wjazdowych i paliwowych, zwyczajowych napiwków oraz słuchawek systemu tour audio guide – obowiązkowy koszt 280 euro/os., płatne pilotowi, 
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 280 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje, oczekiwać na grupę w porcie docelowym lub w hotelu. Transfer lotnisko-hotel-lotnisko może odbyć się pod opieką pilota, lokalnego przewodnika lub miejscowego kierowcy. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela, na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska)
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 

 • aby wyjechać na pielgrzymkę do Włoch wystarczy paszport lub dowód osobisty,
 • przed wyjazdem na pielgrzymki do Włoch zalecamy wyrobienie w NFZ karty EKUZ,
 • ceny w Italii są o ok. 50% wyższe niż w Polsce, walutą jest euro; płatność kartą jest bardzo popularna, niemal na każdym kroku znajdziemy również bankomat, z kolei niewiele jest kantorów, dlatego najlepiej zakupić euro jeszcze przed wyjazdem z Polski,
 • we Włoszech nawet wiosną czy jesienią bywa dość ciepło, dlatego prosimy zabrać nakrycie głowy oraz krem z filtrem,
 • aby wejść do kościołów, należy mieć odzież zakrywającą kolana i ramiona,
 • strefa czasowa w trakcie wycieczki do Włoch jest taka jak w Polsce,
 • w bardzo wielu miejscach na ulicach można napełnić butelkę wodą źródlaną, jednak osobom o wrażliwszych żołądkach sugerujemy picie wody butelkowanej,
 • śniadania we Włoszech są nieco skromniejsze niż te, do których przywykliśmy w Polsce, z kolei kolacje są duże, kilkudaniowe, często z możliwością dokładki.

Pielgrzymka do Włoch z Torunia PDF

PIELGRZYMKA DO MEDZIUGORIE 27.04-05.05.2024r.

PIELGRZYMKA DO MEDZIUGORIE 27.04-05.05.2024r.

Sobota 27 kwietnia 2024

wyjazd
nocleg w Zagrzebiu – msza św. obiadokolacja

Niedziela 28 kwietnia 2024

śniadanie
msza św. grupy
Park Narodowy Krka – bajkowe wodospady i soczysta zieleń obiadokolacja w Medziugorie

Poniedziałek 29 kwietnia 2024, wtorek 30 kwietnia 2023

Medziugorie – oprowadzanie, spotkania ze wspólnotami, świadectwa, wejście na Górę Objawień, bloki modlitewne z mszą świętą koncelebrowaną itp.

Środa 1 maja 2024

śniadanie
Sarajewo – perła w koronie Bośni i Hercegowiny-wielokulturowy tygiel, w którym przeszłość spotyka się ze współczesnością – msza święta, zwiedzanie, obiad regionalny, czas wolny
Powrót do Medziugorie w godzinach wieczornych

Czwartek 2 maja 2024

śniadanie
Mostar- zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast w Bośni i Hercegowinie
Blagaj – klasztor Derwiszów, „świątynia natury” i jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach Powrót do Medziugorie na obiadokolację i blok modlitewny z mszą świętą koncelebrowaną i adoracją Najświętszego Sakramentu

Piątek 3 maja 2024

Dzień w Medziugorie z wejściem na Górę Kriżevac, Droga Krzyżowa, blok modlitewny, msza święta koncelebrowana, adoracja Krzyża

Sobota 4 maja 2024

śniadanie, wyjazd, po drodze zwiedzanie Trogiru, jednego z najpiękniejszych miast w Chorwacji, którego starówka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, obiadokolacja, msza święta grupy i nocleg w Zagrzebiu

Niedziela 5 maja 2024

msza święta, wyjazd do Torunia
Podczas dni spędzanych w Medziugorie – wyjazd do Tihaliny ( figura Matki Bożej patrzącej przenikliwymi oczami, utożsamianej jako Matki z Medziugoria) i do Surmanci (cudowna ikona Jezusa Miłosiernego)

 

plakat PDF

plan PDF

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKARMENTU

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKARMENTU

30 / 31 PAŹDZIERNIKA 2023

19.00 – 21.00 Czuwanie modlitewne

 23.00 – 24.00 mieszkańcy  ul. Wybickiego, Chodkiewicza, Piaskowej 

24.00 – 01.00 mieszkańcy ul.  Legionów oraz Żwirki i Wigury

1.00 – 2.00 mieszkańcy ul. Lelewela i Żelaznej 

 2.00 – 3.00 mieszkańcy ul. PCK i Czarlińskiego

3.00 – 4.00 mieszkańcy ul. B. Głowackiego, Wiązowej

4.00 – 5.00 mieszkańcy ul. Grudziądzkiej, Ogrodowej

5.00 – 6.00 mieszkańcy ul. Podgórnej, św. Mikołaja i Kordeckiego 

6.00 – 7.00 mieszkańcy ul. Dekerta, Młodzieżowej i Kilińskiego, Kołłątaja

W pozostałych godzinach Adorujemy indywidualnie

Zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu

Odpust parafialny 2023

Odpust parafialny 2023

7 października kościół katolicki obchodzi Święto Matki Bożej Różańcowej. Geneza tego święta sięga roku 1571, wiąże się ze zwycięską bitwą wojsk Ligii Świętej, skupionej wokół Państwa Kościelnego, przeciw wojskom Imperium Osmańskiego, pod Lepanto.  Kiedy Imperium Osmańskie chciało podbić chrześcijańską Europę papież Pius V zaapelował o powszechną modlitwę różańcową i właśnie skuteczności tej modlitwy i wstawiennictwu Matki Bożej przypisano zwycięstwo w bitwie. W 1572 r. papież Pius V ustanowił dzień 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej. 

W tym dniu właśnie nasza parafia świętuje odpust parafialny na cześć swojej Patronki. Duchowe przygotowania do odpustu trwały od środy 4 października, a 6 października, już tradycyjnie rozważaliśmy wszystkie części Różańca Świętego.

Mszy Świętej odpustowej przewodniczył Ksiądz Kanonik Marian Talaśka, który wygłosił również kazanie. Przybliżył zgromadzonym historię powstania święta, a także rolę Różańca Świętego w życiu każdego człowieka. 

Na koniec życzenia kapłanom i wszystkim przybyłym wiernym złożył parafianin, Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski i wraz ze swoim zastępcą Panem Zbigniewem Fiderewiczem wręczył kwiaty i upominek na ręce Księdza Proboszcza.

Małgorzata Woźniak

Pielgrzymka na ziemię świętokrzyską

Pielgrzymka na ziemię świętokrzyską

9 września, o świcie, wyruszyła pielgrzymka autokarowa na ziemię świętokrzyską. Intencją przewodnią była modlitwa za ojczyznę, duchowieństwo, polskie rodziny, młodzież i dzieci.

O godzinie 9.30 pielgrzymi dotarli do Gidel – Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdzie uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Adamskiego, duchowego przewodnika grupy. Następnie ojciec dominikanin opowiedział o historii cudownego miejsca i wszyscy zostali obdarowani kąpiółkami, czyli ampułkami z winem, w którym raz w roku zanurza się cudowną figurkę Matki Bożej.

Kolejnym miejscem postoju był najstarszy na ziemiach polskich klasztor cystersów w Jędrzejowie. Po pięknej, południowej Liturgii Godzin, jeden z braci zapoznał zebranych z historią zakonu cystersów na ziemiach polskich, dziejami klasztoru w Jędrzejowie, kultem błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zamieszkiwał w klasztorze po złożeniu sakry biskupiej i odszedł stąd do Pana. Pielgrzymi zwiedzili również piwnice, w których znajduje się wystawa dot. działalności mnichów na przestrzeni dziejów.

Docelowym miejscem tego dnia było Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie – najmłodsze sanktuarium maryjne w Polsce, o bardzo bogatej historii. Miejsce oczarowało grupę od samego przyjazdu. Pięknie położone wśród bujnej, zadbanej zieleni. Emanujące miejscami kultu religijnego i patriotycznego. Przepełnione dziełami charytatywnymi i nade wszystko przemiłymi ludźmi. Budowniczym sanktuarium był ksiądz Czesław Wala, człowiek, którego duch wciąż czuwa nad tym miejscem. Po ogłoszeniu stanu wojennego w małym kościółku-kaplicy św. Maksymiliana Kolbe, w Kałkowie rozpoczęto sobotnie nabożeństwa za ojczyznę, które odprawiane są nieustannie, co sobotę, do dzisiaj. W maju 1982r. grupa modlitewna z małego kościółka w Kałkowie wyruszyła na pielgrzymkę do Lichenia, gdzie ksiądz Wala spotkał ówczesnego kustosza Sanktuarium w Licheniu księdza Eugeniusza Makulskiego, pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ten poradził księdzu, aby w Górach Świętokrzyskich wybudował Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i w tym celu zlecił namalowanie na desce kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Po powrocie do Kałkowa ksiądz Czesław Wala rozpoczął działania zmierzające do wybudowania sanktuarium. Mimo przeciwności, niechęci ówczesnych władz 22 maja 1983 roku nastąpił ingres obrazu Matki Bożej z Lichenia. W listopadzie 1983 roku gmach świątyni został zadaszony, a budowa kościoła trwała 163 dni od pierwszego ruchu łopaty. Równocześnie z kościołem podjęto budowę Domu Pielgrzyma. Ten obiekt został wykończony w roku 1984. Trudno nie wyczuwać tu wielkiej Opatrzności Bożej. Matka Boża z Lichenia króluje tu jako Matka Bożna Bolesna Królowa Ziemi Świętokrzyskiej i roztacza opiekę, wysłuchuje próśb zmierzającym do niej wiernym z regionu i całej Polski. Przy kościele wybudowano Drogę Krzyżową, Golgotę Polaków z 30-toma orędziami lub kaplicami poświęconymi polskim patriotom, grotę lurdzką. Miejsce to obfituje również w dzieła charytatywne: wioska dla dzieci niepełnosprawnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Warsztaty Aktywizacji Zawodowej. Obie instytucje służą osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu starachowickiego. Nie zabrakło również miejsca dla hospicjum i opieki nad najbardziej cierpiącymi i nieuleczalnie chorymi. Ksiądz Wala czuł zawsze ogromną potrzebę wspierania najbiedniejszych i cierpiących braci. Kustosz jest wspominany jako człowiek bardzo skromny, wielkiego serca, kochający Boga i Ojczyznę.

Pielgrzymi odprawili tu Drogę Krzyżówą z Maryją, obejrzeli Panoramę Świętokrzyską, słuchając opowieści przewodniczki wspięli się na Golgotę Polaków, z której roztaczał się przepiękny widok na okolicę. Po kolacji, przed obrazem Matki Bożej wzięli udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i Niepokalanego Serca Maryi. Pełni duchowych przeżyć udali się na spoczynek.

Kolejnego dnia, w niedzielę 10 września grupa podążyła w drogę od Matki do Syna, a więc na Święty Krzyż do najstarszego na ziemiach polskich sanktuarium i to z relikwiami Krzyża Pańskiego. Był to pierwszy dzień odpustu związanego ze Świętem Podniesienia Krzyża. Po mszy świętej zgromadzeni wierni zostali pobłogosławieni relikwiami Krzyża Świętego, a w kaplicy Krzyża mogli je również ucałować. Pielgrzymi wysłuchali również przewodniczki, która opowiedziała o burzliwej historii tego miejsca.

Na koniec szlak pielgrzymki prowadził do….Raju, choć, pod ziemię. Po niedzielnym obiedzie w Chęcinach, u podnóża ruin zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego, grupa udała się na zwiedzanie przepięknego tworu natury – Jaskini Raj.

Na trasie pielgrzymki ksiądz Krzysztof, już tradycyjnie uraczył podróżujących bardzo ciekawą konferencją – tym razem na temat pokus dotyczących relacji człowieka z Bogiem. Jak zawsze nie zabrakło śpiewu i modlitwy. Nawiązały się nowe znajomości i zacieśniły stare. W radosnych nastrojach grupa szczęśliwie wróciła do Torunia.

 

Małgorzata Woźniak

Zmartwychwstał Pan! Alleluja!

Zmartwychwstał Pan! Alleluja!

Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

Słowa, których oczekujemy po sześciu tygodniach Wielkiego Postu,  po rozważaniach Drogi Krzyżowej naszego Pana, Gorzkich Żali nad bólem Jezusa i Jego Matki, po sześciu tygodniach wyrzeczeń, pracy nad sobą, przygotowań do najważniejszych wydarzeń w życiu chrześcijanina, poprzedzonych Triduum Paschalnym.  Liturgia Świętego Triduum Paschalnego stanowi jedną całość rozciągniętą na trzy pełne doby – trzy etapy misterium Odkupienia uobecniające mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. To  czas, w którym – godzina po godzinie – wstępowaliśmy w ślady Jezusa, postępowaliśmy tuż za Nim.               W Wielki Czwartek –uczestniczyliśmy w  Mszy Wieczerzy Pańskiej upamiętniającej pierwszą Eucharystię sprawowaną przez Chrystusa w Wieczerniku.  „Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.” W Wielki Piątek sprawowaliśmy Liturgię Męki Pańskiej                             i adorowaliśmy Krzyż. Jeszcze raz towarzyszyliśmy Panu w jego cierpieniu, z wdzięcznością za odkupienie naszych win. W Wielką Sobotę święciliśmy dary Boże, a w Wigilię Paschalną – uczestniczyliśmy w Liturgii Światła  – wniesieniu Światła Chrystusa. Wsłuchiwaliśmy się w Liturgię Słowa, w czytania, które mówią             o wspaniałym dziele stworzenia i jeszcze wspanialszym dziele odkupienia, o cudownym stworzeniu człowieka i jeszcze cudowniejszym odkupieniu go w Chrystusie. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne. Liturgię Chrzcielną zakończyliśmy Modlitwą Wiernych, a wraz z przygotowaniem darów rozpoczęła się czwarta część Wigilii Paschalnej – Liturgia Eucharystyczna. W Niedzielę Zmartwychwstania podczas procesji rezurekcyjnej uroczyście ogłosiliśmy światu Zmartwychwstanie Chrystusa. Bicie dzwonów wybijało rytm w naszych sercach! PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWASTAŁ! ALLELUJA! CHCĘ ABY PRAWDZIWIE, NA ZAWSZE,  ZMARTWYCHWSTAŁ W MOIM ŻYCIU! AMEN.

Małgorzata Woźniak

 

 

 

 

 

Drodzy diecezjanie! Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!

Drodzy diecezjanie! Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!

Historia zapisana na kartach Ewangelii przepełniona jest nadzieją, że można pokonać wszelkie trudności. Ludzie pogrążeni w ciemnościach grzechu oczekiwali cudownej interwencji Boga, który przywróci utraconą jedność i przyniesie pokój. Mesjasz był nadzieją ludzkości oraz marzeniem młodej dziewczyny z Nazaretu, ciężko pracującego cieśli, prostych pasterzy i uczonych mędrców, starca zanurzonego w modlitwie i wdowy służącej Bogu. Historia narodzin Jezusa to marzenie, które się zrealizowało. Żyjemy w niespokojnym czasie. Za wschodnią granicą szaleje okrutna wojna, niszczone są autorytety i coraz trudniej o zgodę w naszym otoczeniu. Jako ludzie wiary martwimy się o przyszłość młodego pokolenia, rodzin, Ojczyzny i Kościoła. Dlatego wciąż aktualne jest wołanie: Panie, Boże nasz, przyjdź, aby nas uwolnić (por. Ps 80). Ta prośba została wysłuchana i spełniona w dniu Bożego Narodzenia. Jezus urodził się w zwyczajnej rodzinie. Aby Go zobaczyć i przyjąć Jego pokój, trzeba podjąć wysiłek i ruszyć w drogę, uwierzyć i pokochać. Droga, którą trzeba pokonać, dla jednych wydaje się krótka, jak dla pasterzy, dla innych zdaje się być bardzo długa i trudna, jak dla Mędrców ze Wschodu. Jednak każdy człowiek dobrej woli może podjąć wysiłek, aby spotkać Boga, który nadaje sens ludzkiemu życiu. Żeby nam pomóc, Bóg posyła do nas zwiastunów Dobrej Nowiny. Pasterzom posłał aniołów, mędrcom ukazał gwiazdę na niebie, a kiedy podjęli trud i spotkali Jezusa, posłał także ich, by opowiadali wszystkim                       o nadziei, która przyszła na świat. Przy betlejemskim żłóbku jest miejsce dla każdego! Wobec Bożego Narodzenia traci siłę to, co dzieli i wprowadza niechęć, a znaczenia nabiera miłość, która przybliża i łączy. Upragniony pokój też staje się bliski, ale trzeba wyruszyć w drogę, zbliżyć się do żłóbka i przyjąć Boga do swojego życia. Doświadczenie czułej miłości Boga sprawia, że nie możemy zatrzymać jej dla siebie i stajemy się zwiastunami pokoju.
W obliczu wojny okazało się, że wielu spośród nas pomogło potrzebującym i przyjęło uchodźców. Za tę postawę bardzo serdecznie dziękuję oraz proszę o cierpliwość i wytrwałość w czynieniu dobra! Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny pod hasłem Wierzę w Kościół Chrystusowy. Proszę Boga, abyśmy wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że w Kościele żyje i działa Chrystus. Modlę się o to i tego życzę, aby każdy z nas był wierny swojemu powołaniu oraz odważnie i mądrze wskazywał drogę do Jezusa. Niech Kościół będzie dla nas przyjaznym domem, w którym Chrystus jest nie tylko przechowywany jak skarb, ale jest dzielony jak pokarm, by nikt nie był głodny, nie zasłabł w drodze i aby nikt nie utracił nadziei.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę żywej wiary, nadziei, miłości, zdrowia, odpoczynku, rodzinnego ciepła i pokoju serca. Niech Boże Dziecię obdarzy pokojem i niech udzieli swojej łaski! Zapewniam o pamięci w modlitwie i z serca błogosławię.

Wasz biskup Wiesław

Nabożeństwo akatystowe

Nabożeństwo akatystowe

W Parafii Matki Bożej Zwycięskiej nie może zabraknąć uwielbienia dla Bożej Rodzicielki. I dlatego w okresie oczekiwania na przyjście Pana odprawiliśmy nabożeństwo akatystowe. Hymn „Akathistos” ku czci Bogarodzicy śpiewany na stojąco, nazywany jest najpiękniejszym i najstarszym hymnem całej chrześcijańskiej literatury. Pochodzi najprawdopodobniej z V–VI wieku.  Około VIII wieku Akatyst został przeniesiony także na Zachód do Włoch, gdzie został przetłumaczony na łacinę, stając się inspiracją pobożności maryjnej średniowiecza. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę Mieczysława Bednarza. „Akatyst Polski”, napisał  poeta i publicysta Marek Skwarnicki, wzorując się na dawnym tekście i nieco go uwspółcześniając. Zachował przy tym pełne bogactwo form stylistycznych stosowanych w liturgii wschodniej. Powstała w ten sposób piękna modlitwa maryjna, pełna patosu, która robi wrażenie i głęboko wzrusza.

W niedzielę 18 grudnia, po wieczornej mszy świętej wierni zgromadzili się przed ikoną Matki Bożej Częstochowskiej. Ksiądz Krzysztof Adamski dokonał wprowadzenia do nabożeństwa, odśpiewał fragment Ewangelii o zwiastowaniu anielskim i wcielił się w rolę narratora, a podczas refrenu „alleluja” okadzał ikonę. Śpiew poprowadziła grupa parafian, pozostająca pod urokiem przepięknego hymnu ku czci Matki Bożej. Wierni zgromadzeni w kościele, w podniosłym nastroju włączyli się w modlitwę, która dostarczyła wszystkim głębokich przeżyć. Na koniec kapłan obdarzył zebranych uroczystym błogosławieństwem. Serdecznie zapraszamy na kolejne nabożeństwa, aby wspólnie oddawać cześć Tej, przez którą przyszło na ziemię Zbawienie.

 Małgorzata Woźniak

 

Kolęda 2023

Kolęda 2023

W tym roku kapłani odwiedzą nasze domy z błogosławieństwem kolędowym wyłącznie na zaproszenie mieszkańców. Zaproszenie można zgłaszać telefonicznie tel. 519503237, drogą mailową dariuszzuranski@wp.pl, bądź zgłosić osobiście w Biurze Parafialnym lub w zakrystii. Kolędę rozpoczynamy w dni powszednie od 16.00 natomiast w soboty od 14.00. W niedzielę i uroczystości nie kolędujemy. Dla pewnego porządku wyznaczyliśmy dni w które możemy odwiedzić mieszkańców wyrażających taką wolę. Jeżeli jakaś rodzina nie może przyjąć kolędy  w wyznaczonym dla poszczególnych ulic terminie, można zgłosić kolędę dodatkową, która odbędzie się w sobotę 28 stycznia. 

 Poniedziałek i wtorek  2,3  STYCZNIA

B. Głowackiego

Środa, czwartek 4,5  STYCZNIA

Grudziądzka

Piątek 6 STYCZNIA

Nie kolędujemy

Sobota 7 STYCZNIA

Kilińskiego, Piaskowa, Rejtana

Niedziela 8 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek i wtorek 9 i 10 STYCZNIA

Wybickiego

Środa 11 STYCZNIA

Kołłątaja

Czwartek 12 STYCZNIA

Kołłątaja

Piątek i sobota 13 i 14 STYCZNIA

Legionów, Żwirki i Wigury

Niedziela 15 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

 Poniedziałek 16 STYCZNIA

Podgórna

Wtorek 17 STYCZNIA

Wiązowa i Ogrodowa

Środa 18 STYCZNIA

Żelazna

Czwartek 19 STYCZNIA

Młodzieżowa

Piątek 20 STYCZNIA

PCK

Sobota 21 STYCZNIA

Dekerta i Czarlińskiego

Niedziela 22 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek 23 STYCZNIA

Kordeckiego, Chodkiewicza

Wtorek 24 STYCZNIA

Lelewela

Sobota 28 STYCZNIA

KOLĘDY DODATKOWE

Podziękowania z Kuby

Podziękowania z Kuby

Przewielebny Księże Proboszczu!

Z racji Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego pragnę wyrazić ogromną wdzięczność wypływającą z głębi serca. Dziękuję Księdzu Proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej Matki bożej Zwycięskiej w Toruniu za okazaną mi życzliwość oraz wsparcie duchowe i materialne podczas mojego urlopu w Polsce. Wasza pomoc jest ogromna i bez niej moja posługa misyjna nie byłaby możliwa. W ramach wdzięczności zapewniam Was o codziennej modlitwie, a także pokornie o nią proszę. Mam także głęboką nadzieję, że Chrystus, który powierzył swojemu Kościołowi troskę o misyjne dzieła, będzie Was wspierał swoją łaską i obfitym błogosławieństwem.

Z wyrazami szacunku i gorącymi pozdrowieniami 

ks. Adam Czerwiński, misjonarz
z Kuby.

Pielgrzymka na Śląsk i Jasną Górę

Pielgrzymka na Śląsk i Jasną Górę

27 maja z samego rana, pielgrzymka, pod duchowym przewodnictwem Księdza Proboszcza Dariusza Żurańskiego, wyruszyła na południe Polski. Jak na maj przystało, celem pielgrzymki były sanktuaria Matki Bożej. Mszę Świętą odprawiono w samo południe, w  Sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, patronki Śląska w Piekarach Śląskich. Po spotkaniu z przewodniczką  grupa udała sią na Kalwarię Piekarską, aby odprawić Drogę Krzyżową z rozważaniami bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mimo silnego wiatru i padającego deszczu, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza, pokonano całą trasę kalwarii, ofiarowując wysiłek  w intencji nawrócenia duchowego i moralnego narodu polskiego. Następnie grupa skierowała się do Sanktuarium Świętego Józefa w Prudniku – kolejnego miejsca internowania błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób zakończono nawiedzanie miejsc odosobnienia  Prymasa Tysiąclecia. W poprzednich latach pielgrzymi odwiedzili Rywałd, Stoczek Warmiński i Komańczę. Kolejny dzień zaprowadził  pielgrzymów na Górę Świętej Anny. Najpierw zapoznano się z historią powstań śląskich w Muzeum Czynu Powstańczego. Przejmujące opowieści przewodników śląskich ukazały wielką miłość Ślązaków do Boga i Ojczyzny, a także podkreślały ogromną rolę Kościoła w trudnych czasach życia tego regionu. Następnie grupa dotarał do Sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej, gdzie uczestniczyła we Mszy Świętej i wysłuchała historii związanych z miejscem opowiedzianych przez ojca franciszkanina. Na zakończenie odmówiono  Cześć Radosną Różańca Świętego przed Grotą Lurdzką.  Wieczorem, 28 maja powitano Królową Polski – Matkę Bożą Jasnogórską. To właśnie tego dnia przypadało pierwsze wspomnienie liturgiczne błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rozważanie w czasie Apelu Jasnogórskiego poprowadził Ksiądz Dariusz Żurański. Między innymi przypomniał stworzony przez kardynała „Dekalog dobrego człowieka”. Po zakończeniu nabożeństwa, część grupy pozostała na nocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu.Niedzielę rozpoczęto mszą świętą, a po śniadaniu zwiedzano Jasną Górę z przewodnikiem, który opowiedział o wydarzeniach historycznych związanych z tym miejscem, oprowadził grupę po wzgórzu klasztornym, pokazał pamiątki znajdujące się w skarbcu i Bastionie Rocha. Na obiad pielgrzymi udali się do Piotrkowa Trybunalskiego.  Na trasie poznali historię początków parlamentaryzmu polskiego i rozwoju władzy sądowniczej, które ściśle wiążą się z tym miastem. W Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej modlono się w intencji polskich parlamentarzystów i sędziów, aby wzorem swoich przodków jako:  “Wolni ludzie w wolnym kraju pragnęli sprawować sprawiedliwe sądy za przyczyną Matki Bożej, by być wiernymi sentencji zamieszczonej w sali obrad: Sądźcie sprawiedliwie, bo i Ja sądził będę wasze uczynki”. Kolejnym przystankiem w drodze do Torunia była Łódź, a w niej Pałac Izraela Poznańskiego, założyciela łódzkiej manufaktury. Po zwiedzeniu obiektu, uzyskaniu ciekawych informacji o historii miasta i jego  mieszkańców, cała grupa szczęśliwie dotarła do  domu. Przez ręce Najświętszej Maryi Panny dziękujemy Bogu za kolejne, głębokie, duchowe  przeżycia związane z naszą wiarą i ojczyzną. 

Małgorzata Woźniak

Zdjęcia: Krystyna Bilska i Małgorzata Woźniak 

Maryja ratunkiem na czasy ostateczne – TOTA TUA

Maryja ratunkiem na czasy ostateczne – TOTA TUA

Już po raz kolejny, w naszej parafii przeprowadzono „Rekolekcje 33 wg. św. Ludwika Marii Grignion de Montfort”, pod duchowym przewodnictwem ks. Krzysztofa Adamskiego. Dnia 31 maja 2022r., w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Mszy Świętej, kolejna grupa wiernych zawierzyła swoje życie Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi. Po przyjęciu komunii świętej, nowi niewolnicy Maryi, po odczytaniu Aktu Zawierzenia, podpisywali go na ołtarzu w obecności kapłana. Następnie nałożyli łańcuszki z medalikiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, widocznym symbolem niewolnictwa. Tym samym dołączyli do znamienitych poprzedników: św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Pawła II, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego i wielu innych, którzy odpowiedzieli na wezwania Matki Bożej i zrozumieli, że tylko w Niej nadzieja na pokonanie zła w naszym świecie, jak przekazuje Pismo Święte.  Grupa ubiegłoroczna również odbyła rekolekcje
i ponowiła zawierzenie. Po Mszy Świętej, podczas agapy, dzielili się świadectwami z rekolekcji i działania Matki Bożej w ich życiu. Rekolekcje 33 już na stałe wpisują się w życie naszej parafii. Łącznie, w naszej parafii, już 56 osób oddało się w niewolę Matce Bożej. Zapraszamy kolejne osoby, aby doświadczyły ogromu miłości, które płynie z zawierzenia się Najświętszej Maryi Pannie.

Małgorzata Woźniak

Zdjęcia: Krystyna Bilska

Dziękujemy Księże Patryku

Dziękujemy Księże Patryku

Dnia 8.maja 2022r. , podczas Mszy Świętej o godzinie 13.00 podziękowaliśmy Panu Bogu za posługę duszpasterską Księdza Patryka Frankiewicza w naszej parafii. Od 14 maja Ksiądz Patryk obejmie funkcję proboszcza w Parafii pw. św.św. Piotra i Pawła w Dębowej Łące. 

Podziękowania księdzu Patrykowi złożył Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Krzysztof Adamski , główny celebrans Mszy Świętej, przedstawiciele parafian,  młodzieży, służby liturgicznej.

Na koniec Ksiądz Patryk dziękował Panu Bogu, Matce Bożej, kapłanom, pracownikom cywilnym parafii, swojej Mamie, obecnej na uroczystości, a także wszystkim wiernym. Padło wiele ciepłych słów i polały się łzy wzruszenia. 

Nie żegnamy Księdza Patryka, ale mówimy do zobaczenia – już niebawem – 7 października będzie przewodniczył Mszy Świętej Odpustowej w naszej parafii.

 

Droga Światła – spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem

Droga Światła – spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem

W tym roku pierwszy raz w naszej parafii uczestniczyliśmy w Drodze Światła. Jest to  nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Powstało we Włoszech w 1988r. Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Proponowane stacje drogi światła oparte są na wydarzeniach odnotowanych w Nowym Testamencie. Są to:

Stacja I – Jezus powstaje z martwych

Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu

Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie

Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus

Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba

Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom

Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów

Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza

Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim

Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi

Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny

Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca

Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego

Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha

Podczas nabożeństwa wierni trzymali w dłoniach zapalone świece, a w czytania przy kolejnych stacjach zaangażowały się osoby uczestniczące w Rekolekcjach 33, trwających w naszej parafii.

Małgorzata Woźniak

zdjęcia: Krystyna Bilska

 

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów

W sobotę święcimy pokarmy na stół wielkanocny. W naszej parafii miało to miejsce w Ogrodach Maryi pod zabytkowym dębem

Wielki Piątek

Wielki Piątek

KRZYŻU  CHRYSTUSA  BĄDŹŻE POCHWALONY

„Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata – pójdźmy z pokłonem”

Zdjęcia: Małgorzata Woźniak

ŻYCZENIA DLA KAPŁANÓW

ŻYCZENIA DLA KAPŁANÓW

Czcigodni Kapłani!

W dniu ustanowienia Sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa jako wspólnota parafialna pragniemy podziękować Bogu za dar Waszego powołania. Drodzy kapłani dziękujemy za Waszą codzienną służbę Bogu i ludziom, za każdą Eucharystię, za każde kazanie, sakramenty, błogosławieństwo, za wszystkie łaski, które otrzymujemy od Pana dzięki Waszej posłudze.

Jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność, serdeczność, życzliwość, za uśmiech, otwartość, za poświęcony czas. Dziękujemy za balaski, które powróciły do świątyni, za wodę święconą w kropielnicach.

Życzymy Wam, byście kroczyli drogą świętości. Św. Jan Bosko, mówił, że kapłan do nieba nie idzie sam, idzie z duszami, które nauczył kochać Boga. Życzymy, aby w drodze do nieba kroczyły z Wami niezliczone rzesze dusz. Drodzy kapłani, życzymy Wam wiary św. Piotra, mądrości św. Pawła, ale serca św. Jana – serca czystego i niewinnego, byście byli kapłanami według Serca Chrystusa. Niech Najwyższy Kapłan Jezus Chrystus zawsze błogosławi w Waszym apostolskim posługiwaniu, niech będzie źródłem Waszej radości, niech obdarza potrzebnymi łaskami, byście mogli w pełni realizować swoje powołanie.

Drodzy parafianie, pamiętajmy o modlitwie w intencji naszych kapłanów, bo takich będziemy mieć kapłanów, jakich sobie wymodlimy. Niech każdy z nas odmówi codziennie choćby jedno Zdrowaś Maryjo…. w intencji kapłanów. Powierzmy naszych duszpasterzy Matce Bożej, niech Ona ich wspiera i oręduje za nimi u Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa – Pod Twoją obronę…

Szczęść Wam Boże!

 

Iwona Biedrowska
zdjęcia: Małgorzata Woźniak

Droga Krzyżowa ulicami parafii

Droga Krzyżowa ulicami parafii

W piątek 8 kwietnia  nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawialiśmy idąc ulicami naszej parafii. Po mszy świętej wyruszyliśmy z kościoła niosąc krzyż i  rozważając poszczególne stacje Męki Pańskiej, pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Adamskiego. Myślą przewodnią była modlitwa o pokój i zakończenie działań wojennych na Ukrainie. Dziękujemy za liczny udział w nabożeństwie.

Małgorzata Woźniak

Ze Świętym Józefem przy Jezusie

Ze Świętym Józefem przy Jezusie

Dziękujemy wszystkim uczestnikom czuwania, za wspólne uwielbianie Boga w Trójcy Jedynego i modlitwę kanonami z Taize. W trudnych chwilach naszego życia nie skupiamy się tylko na prośbach. Nie zapominamy o dziękczynieniu i uwielbianiu Boga, który najlepiej wie, co dla nas jest dobre. Kto śpiewa podwójnie się modli. Zapraszamy na kolejne wieczory uwielbienia.

Małgorzata Woźniak

APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO W SPRAWIE POMOCY DLA UKRAINY

APEL BISKUPA TORUŃSKIEGO W SPRAWIE POMOCY DLA UKRAINY

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Pokój wam!

Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.

Pokój  nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach. Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem. 

Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu – nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary. 

W dzisiejszą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych.

W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela: Pokój Wam!

Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz

Biskup Wiesław

 

Pielgrzymka na Śląsk i do Częstochowy

Pielgrzymka na Śląsk i do Częstochowy

27 maja 2022 – piątek
6.00 – wyjazd do Piekar Śląskich (351km)
12.00 –Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
– Kalwaria Piekarska-Droga Krzyżowa, msza św. w kościele
kalwaryjskim
14.00 – obiad „Pod Aniołem”
Ok. 15.00 – wyjazd do Prudnika
Ok. 17.00 – Prudnik – zwiedzanie – bł.kardynał St. Wyszyński
Kolacja, Nocleg – Hotel Olimp w Prudniku
28.05.2022 ( sobota)
7.00 śniadanie
8.30- wyjazd na Górę św.Anny ( 55,7 km)
9.30 – Muzeum Czynu Powstańczego ( 1godz.)
10.30 – różaniec na kalwarii
Ok. 12.00 –msza św. w Sanktuarium św.Anny
13.30 – obiad
15.00 – koronka do Miłosierdzia Bożego, oprowadzanie
Ok. 16.00 – wyjazd do Częstochowy
17.30 – Częstochowa, zakwaterowanie, czas wolny
19.00 – kolacja
21.00- Apel Jasnogórski z przewodniczeniem ks. Proboszcza Dariusza
Żurańskiego, możliwość czuwania nocnego wg własnych potrzeb
29.maja 2022 (niedziela)
07.00 – msza święta w kaplicy obrazu
8.30 – śniadanie
9.30 – zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem
Ok. godz.11.00, po zwiedzaniu czas wolny
12.00 – wyjazd do Piotrkowa Trybunalskiego
13.30 – obiad w Piotrkowie Trybunalskim
15.00- koronka do Miłosierdzia Bożego i nowenna do Matki Bożej
Trybunalskiej w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, historia
Przyjazd do Torunia ok.19.00

NOC WALKI O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA POLSKI

NOC WALKI O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA POLSKI

„Nawiązując do wezwania płynącego ze Strachociny, skierowane do wszystkich ludzi dobrej woli oraz tych, którym na Polsce zależy – potrzebujemy nowego wylania Ducha Świętego na Polskę oraz otwarcia polskich serc. Modlitewny zryw będzie odbywał się jednocześnie w różnych miejscach Polski oraz poza granicami naszej Ojczyzny. Wojownicy Maryi w czterechsetną rocznicę święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli zapraszają wszystkich do modlitwy”

Parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu przyłącza się do modlitwy. Zapraszamy wszystkich chętnych 26 lutego o godz.21.00 na Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne zakończone mszą świętą o godzinie 24.00.

Informacja o kolędzie 2022

Informacja o kolędzie 2022

W tym roku ze względu na panujące warunki epidemiczne kolęda w formie tradycyjnej nie odbędzie się. Jeśli jednak ktoś pragnie, aby Kapłan pobłogosławił dom – prosimy ten fakt zgłosić w zakrystii, telefonicznie lub poprzez wiadomość email. W dni powszednie rozpoczynamy od godziny 16.00, a w sobotę od godziny 14.00. W niedzielę i święta nie kolędujemy.

3 stycznia ( poniedziałek) ul. Głowackiego

4 stycznia ( wtorek) ul. Głowackiego

5 stycznia ( środa) ul. Grudziądzka

6 stycznia ( czwartek) NIE KOLĘDUJEMY

7 stycznia ( piątek) ul. Piaskowa, Rejtana, Kilińskiego
8 stycznia ( sobota) ul. Wybickiego

9 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

10 stycznia ( poniedziałek) ul. Wybickiego

11 stycznia ( wtorek) ul. Kołłątaja

12 stycznia ( środa) ul. Kołłątaja

13 stycznia ( czwartek ) ul. Legionów

14 stycznia ( piątek) ul. Legionów i Żwirki i Wigury

15 stycznia ( sobota) ul. Podgórna

16 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

17 stycznia ( poniedziałek) ul. Wiązowa i Ogrodowa

18 stycznia ( wtorek) ul. Żelazna

19 stycznia ( środa) ul. Młodzieżowa

20 stycznia ( czwartek) ul. PCK

21 stycznia ( piątek) ul. Dekerta i Czarlińskiego

22 stycznia ( sobota) ul. Kordeckiego i Chodkiewicza

23 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

24 stycznia ( poniedziałek) ul. Lelewela

 

Pokutna procesja różańcowa

Pokutna procesja różańcowa

W niedzielę 17 października 2021r., w całej Polsce odbyły się procesje różańcowe,  podczas których odmówiono wszystkie części Różańca Świętego, jako pokutę i wynagrodzenie za grzechy nasze i całej wspólnoty narodowej. Na terenie Drugiego Dekanatu Toruńskiego procesja przeszła między parafiami p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, Miłosierdzia Bożego i Świętej Siostry Faustyny, Świętego Andrzeja Apostoła, Świętego Antoniego i Świętego Józefa.  Pątnicy , na trasie korzystali z „Rozważań różańcowych” opracowanych przez Panią Ewę Hanter jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej Łaskawej, Patronki Stolicy, za  Cud nad Wisłą. Rozważania przywoływały wydarzenia z historii Polski na przestrzeni wieków, obrazujące przywiązanie Polaków do wiary  i oddanie Matce Bożej. Części Różańca Świętego odmawiano pomiędzy kościołami na szlaku procesji. Grupę witali   i błogosławili proboszczowie, a  poszczególne tajemnice różańca prowadzili parafianie. Modlitwę uzupełniał śpiew. Pod opieką Matki Bożej Zwycięskiej pątnicy dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie pod przewodnictwem o.proboszcza przeprosili Pana Jezusa za grzechy osobiste, wspólnoty narodowej i zawierzyli Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Na koniec odśpiewano pieść „Nie rzucim Chryste świątyń Twych”.

Małgorzata Woźniak

zdjęcia: Krystyna Bilska

Przygotowani do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Przygotowani do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

O świcie, 18 czerwca br., z naszej Parafii wyruszyła pielgrzymka szlakiem uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby o godzinie 7.00 wziąć udział we Mszy świętej w Rywałdzie. Opiekun duchowy ks. Krzysztof Adamski przygotował szereg katechez przybliżających postać Prymasa Tysiąclecia i Jego nauczanie, opierając się na wykładach profesora Waldemara Rozynkowskiego. Drugim punktem pielgrzymki była Warmińska Jerozolima-kalwaria w Głotowie, gdzie odprawiono Drogę Krzyżową z rozmyślaniami – również autorstwa prof. Rozynkowskiego. Przybliża w nich wypowiedzi i wydarzenia z życia kardynała związane z pobytem w różnych miejscach Diecezji Chełmińskiej.

Następnie, po obiedzie, pielgrzymi skierowali się do Bisztynka, gdzie znajduje się największe na Warmii Sanktuarium Przenajświętszej Krwi Chrystusa. Jest z nim związany cud eucharystyczny z 1400r. Wówczas to podczas odprawiania mszy świętej przez ówczesnego biskupa Sorboma, podczas konsekracji świątyni, na korporał z Hostii upadły krople krwi, co widział biskup i wierni. Korporał wysłano do Watykanu i do tej pory nie wrócił. Wieczór zarezerwowany był dla Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Po prezentacji przepięknych organów pielgrzymi wysłuchali bardzo ciekawej opowieści ojca jezuity o historii miejsca i jego zabytkach. Nie zabrakło spotkania integracyjnego na terenie przyległym do domu pielgrzyma, gdzie pątnicy przypomnieli sobie zabawy, piosenki ludowe, turystyczne i patriotyczne.

Następnego dnia, po porannej mszy świętej grupa wyruszyła do Stoczka Klasztornego, drugiego miejsca uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Tam wysłuchała opowieści brata zakonnego i zwiedziła miejsce pobytu Prymasa. Stąd droga poprowadziła do sanktuarium Podwyższenia Krzyża w Braniewie. Znajduje się tu, łaskami słynący, obraz Trójcy Przenajświętszej przestrzelonej trzema kulami szwedzkich żołnierzy, podczas wojen prowadzonych na tym terenie w XVII wieku.

Ostatnim punktem wyprawy była katedra we Fromborku. Po wysłuchaniu koncertu organowego grupa poznała historię katedry, część uczestników udała się na wieżę Radziejowskiego skąd rozpościerał się piękny widok na Zalew Wiślany i okolice. Po tych wrażeniach pielgrzymi szczęśliwie wrócili do Torunia.

Dwudniowe spotkanie z jednym z największych Polaków przypomniało pielgrzymom kim są, skąd pochodzą i dokąd powinni zmierzać.

Małgorzata Woźniak

Zdjęcia: Krystyna Bilska

Święta Rodzino módl się za nami

Święta Rodzino módl się za nami

We środę 5 maja 2021r. o godzinie 19.00 powitaliśmy w kościele parafialnym obraz Świętej Rodziny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. Przed rozpoczęciem uroczystości Księdza Biskupa powitał ks. Dariusz Żurański, proboszcz parafii. Zaznaczył, że peregrynacja przypada w roku poświęconym św. Józefowi oraz św. Rodzinie. Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że z inicjatywy parafian, Wspólnoty Nieustającego Różańca w intencji Księdza Biskupa zamówiono piętnaście Mszy św., z prośbą o Boże Błogosławieństwo w pracy duszpasterskiej za wstawiennictwem św. Józefa. Obraz i księdza biskupa, w imieniu rodzin parafialnych, powitali Państwo Małgorzata i Jarosław Woźniakowie, którzy w kwietniu bieżącego roku świętowali swój srebrny jubileusz zawarcia sakramentu małżeństwa. Nasz diecezjalny pasterz skierował do wiernych homilię o rodzinie, jej roli, radościach i zagrożeniach. W liturgię słowa zaangażowali się wierni. Modlitwę powszechną skierowała do Boga rodzina Państwa Katarzyny i Jacka Ciesielskich, którzy przed 15 laty zaręczyli się w Kaliszu przed obrazem Świętej Rodziny, a dziś pobłogosławieni trójką dzieci, są żywym świadectwem Boga w rodzinie. W procesji darów między innymi uczestniczyła rodzina Państwa Małgorzaty i Roberta Podolaków, z trzema synami, którzy zanieśli do ołtarza deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego, a także jubilaci obchodzący w tym roku 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa – Państwo Mirosława i Marian Sujkowscy. Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup obdarzył zgromadzonych pasterskim błogosławieństwem.

Kolejnym punktem peregrynacji był wieczór pojednania, który prowadził Ksiądz Patryk. Przedstawiciele małżeństw parafialnych, członkowie Domowego Kościoła-Państwo Małgorzata i Andrzej Banachowie oraz Danuta i Dariusz Gruźlewscy kierowali do Boga prośby, przebłagania i wzywali opieki Ducha Świętego. Następnie Ksiądz Patryk przypomniał fragmenty pism Świętego Jana Pawła II dotyczące rodziny. Oddzielały je pieśni prowadzone przez Panią Hanię, naszą organistkę, we wtórze ze zgromadzonymi wiernymi. Na koniec Ksiądz Patryk w imieniu dzieci podziękował wszystkim rodzicom za ich miłość, oddanie, poświęcenie i pobłogosławił zebranych. 6 maja wierni adorowali Świętą Rodzinę od godzin porannych, o godzinie 12.00 połączyli się w modlitwie Anioł Pański i rozważali Tajemnice Różańca Świętego. O godzinie 15.00 ksiądz Krzysztof poprowadził koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie ksiądz Bogusław odprawił nabożeństwo majowe, po którym, o godzinie 17.00 odbyła się pożegnalna Msza Święta, podczas której Państwo Ciesielscy zawierzyli rodziny parafialne Świętej Rodzinie z Nazaretu.

mw

Plan peregrynacji Obrazu Św. Rodziny

Plan peregrynacji Obrazu Św. Rodziny

Już w środę 5 maja w naszej parafii rozpocznie się peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny – parafialny dzień skupienia dla małżeństw i rodzin: Żyć, jak Święta Rodzina. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii.

 Program nawiedzenia:

Środa, 5 maja 2021 

godz. 19.00 – Przywitanie Obrazu oraz Msza św.
pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Śmigla
godz. 20.30 – Wieczór pojednania

Czwartek, 6 maja 2021 

godz. 8.00 – Msza św. wotywna za wstawiennictwem
św. Józefa.

od godz. 8.45 do 12.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 12.00 – Anioł Pański i Różaniec

od godz. 13.00 do 15.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 15.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu
i Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji małżeństw
i rodzin

od 15.30 do 17.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 17.00 – Msza św. na zakończenie nawiedzenia Obrazu
i zawierzenie rodzin Świętej Rodzinie. 

Dusza przy Twym Sercu

Dusza przy Twym Sercu

Wydaliśmy parafialną płytę CD pt. ”Dusza przy |Twym Sercu”  z pieśniami religijnymi w wykonaniu p. Hanny naszej organistki przy akompaniamencie p. Leszka Milińskiego. Płyta stanowi cegiełkę na potrzeby naszej parafii. Znajdziemy na niej m.in. tradycyjne pieśni religijne  : „Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry”, „Gdzie jesteś, Panie Boże, Ojcze mój”; „Życie jesteś chwilą” czy „Jak w uczniowskim zeszycie”. Na okładce płyty znajduje się Mozaika Chrystusa z naszego kościoła. Płytę można nabyć w zakrystii. Niech stanowi piękną pamiątkę z naszej parafii oraz przyczyni się do modlitwy śpiewem. 

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

Jak się spisać?

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r., który rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r., będzie realizowany przede wszystkim metodą samospisu. Jeśli jednak ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, może skorzystać ze wsparcia.

 

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się sam, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. W wyjątkowych sytuacjach można także skorzystać z punktu spisowego, który działać będzie przy Urzędzie Miasta Torunia.

A

Metody przeprowadzenia spisu

 

1. Samospis internetowy

 

Między 1 kwietnia a 30 czerwca respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji samospisu, dostępnej na stronie internetowej GUS – kliknij, aby przejść na stronę https://spis.gov.pl/.

Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.

 

Logowanie będzie możliwe za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej lub z użyciem numeru pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne będzie też zdefiniowanie własnego hasła.

W sytuacji, gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.

 

Cudzoziemcy nieposiadający numeru pesel muszą podać adres email i zdefiniować hasło dostępu do konta. Na adres email zostanie wysłany link

aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając email oraz hasło.

 

Ważne! Samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. W przypadku zablokowania konieczny jest kontakt z Infolinią spisową 22 279 99 99.

 

Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:

 

a. zadzwonić na numer Infolinii – tel. 22 279 99 99

wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludno􀉳ci i Mieszkań 2021

następnie

1 – Spisz się przez telefon

lub

2 – Pomoc i informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

Proszę wprowadzić kod pocztowy swojej miejscowości w postaci pięciu cyfr bez kreski (w przypadku Torunia to 87100). Połączenie będzie obsługiwane przez Urząd Statystyczny Bydgoszcz

 

b. po wcześniejszym umówieniu przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu

 

Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu

Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307

Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie na nr tel. 539 671 358

Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

 

Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8

Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie w godz. 8.00-16.00 na nr tel. 56 611-86-82 lub wysyłając maila na adres: punktspisowy@um.torun.pl

Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

 

Ważne! Wizyta może nastąpić wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu terminu!

Uwaga! Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

 

2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

 

Z osobami które nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego.

Uwaga! Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu:

22 279 99 99 lub 22 82 88 888

 

Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta, jednak ten uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

 

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/, lokalne informacje: www.torun.pl/spis2021

Niewolnicy Maryi 

Niewolnicy Maryi 

25 marca 2021r., w Święto Zwiastowania Pańskiego, 40-osobowa grupa ofiarowała się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi. Od 20 lutego, przez 33 dni brali oni udział w rekolekcjach maryjnych wg św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Podstawą rekolekcji był jego „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” i rozważania duchowe opracowane przez księdza Frederica Fabera.  Opiekę  nad grupą  przyjął ksiądz Krzysztof Adamski, który w każdą sobotę wygłaszał konferencję na temat podejmowanych ćwiczeń duchowych. Rekolekcje zwieńczyło nabożeństwo pokutne z sakramentem pokuty i pojednania. W dniu zawierzenia uczestnicy odczytali przed Najświętszym Sakramentem, własnoręcznie przepisany, Akt ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi, a następnie podpisali go w obecności kapłana na ołtarzu. Od tej chwili każdy uczestnik, napełniony radością, nadzieją i świadomy nowych wyzwań rozpoczął życie z Maryją, przez Maryję i w Maryi dla Jezusa. 

Małgorzata Woźniak

Kolęda 2021

Kolęda 2021

W tym roku w związku z pandemią kapłani odwiedzą nasze domy  z błogosławieństwem kolędowym tylko i wyłącznie na zaproszenie mieszkańców. Zaproszenie można zgłaszać telefonicznie tel. 519503237, drogą mailową dariuszzuranski@wp.pl, bądź zgłosić osobiście w Biurze Parafialnym lub  w zakrystii. Kolędę rozpoczynamy w dni powszednie od 16.00 natomiast w soboty od 14.00. W niedzielę i uroczystości nie kolędujemy. Dla pewnego porządku wyznaczyliśmy dni w które możemy odwiedzić mieszkańców, którzy wyrażą taką wolę: 

 Poniedziałek i wtorek  4, 5  STYCZNIA

B. Głowackiego

Środa 6 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Czwartek i piątek 7,8  STYCZNIA

Grudziądzka

Sobota 9 STYCZNIA

Kilińskiego, Piaskowa, Rejtana

Niedziela 10 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek i wtorek 11 i 12 STYCZNIA

Wybickiego

Środa 13 STYCZNIA

Kołłątaja

Czwartek 14 STYCZNIA

Kołłątaja

Piątek i sobota 15 i 16 STYCZNIA

Legionów, Żwirki i Wigury

Niedziela 17 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

 Poniedziałek 18 STYCZNIA

Podgórna

Wtorek 19 STYCZNIA

Wiązowa i Ogrodowa

Środa 20 STYCZNIA

Żelazna

Czwartek 21 STYCZNIA

Młodzieżowa

Piątek 22 STYCZNIA

PCK

Sobota 23 STYCZNIA

Dekerta i Czarlińskiego

Niedziela 24 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek 25 STYCZNIA

Kordeckiego, Chodkiewicza

Wtorek 26 STYCZNIA

Lelewela

W wyznaczonych dniach kolędowych o godz. 18.00 w kościele będzie odprawiana Msza św. w intencji o Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla mieszkańców danej ulicy.  

Triduum Wspólnot Nieustającego Różańca w Gietrzwałdzie 25-27 września 2020

Triduum Wspólnot Nieustającego Różańca w Gietrzwałdzie 25-27 września 2020

Jak co roku, na przełomie września i października, w Gietrzwałdzie, odbywa się Triduum Wspólnot Nieustającego Różańca- w tym roku pod hasłem „Upadnij na kolana ludu czcią przejęty” . Oczywiście nie mogło zabraknąć  na nim członków wspólnoty z naszej parafii. 26 września grupa pielgrzymkowa wyruszyła z samego rana do Gietrzwałdu. Każdy zawoził do Matki swoje intencje, ale również swoich bliskich , znajomych, chorych, cierpiących. Zanosiliśmy do Boga prośby o łaski nawrócenia dla odchodzących  z Kościoła i dla Jego wrogów.  Na miejscu, wraz z członkami innych wspólnot, przybyłych do Gietrzwałdu z całej Polski,  wysłuchaliśmy konferencji ks. Pawła Murzińskiego na temat  czasów ostatecznych i trudności dotykających Kościół w dobie tzw. pandemii koronawirusa. Uczestniczyliśmy w modlitwach różańcowych, odprawiliśmy Drogę Krzyżową z rozważaniami nawiązującymi do  ogłoszonego  w Kościele  roku Eucharystii. O godz. 14.00 wzięliśmy udział we Mszy Świętej, podczas której członkowie naszej wspólnoty stanowili poczet chorągwi Wspólnot Nieustającego Różańca. Po mszy świętej odnowiliśmy akt intronizacji Chrystusa Króla we Wspólnotach Nieustającego Różańca i akt zawierzenia Wspólnot Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Następnie modliliśmy się koronką do Miłosierdzia Bożego i  rozważaliśmy Piątą Boleść Matki Bożej „Ukrzyżowanie Pana Jezusa”.  Na zakończenie nasza grupa pielgrzymkowa udała się w miejsce objawienia się Matki Bożej w 1877 roku i tam rozważaliśmy Tajemnice Światła Różańca Świętego zawierzając Panu Bogu  nasze dzieci i młodzież, tak bardzo narażone na pokusy współczesnego świata.  Na zakończenie odśpiewaliśmy Rotę. Pełni duchowych przeżyć, radośnie wróciliśmy do domu.

Małgorzata Woźniak

TORUŃ W DUCHOWEJ ŁĄCZNOŚCI Z PIELGRZYMAMI

TORUŃ W DUCHOWEJ ŁĄCZNOŚCI Z PIELGRZYMAMI

41 MINIPIELGRZYMKA

W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne utrudniona jest organizacja Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę. Z tych samych względów nie będzie mogła odbyć się 41 MINIPIELGRZYMKA w tradycyjnej formie, która wędrując po toruńskich świątyniach, towarzyszyła wszystkim, którzy szli jasnogórskim szlakiem do Domu Naszej Matki.

Chcemy jednak, by wszyscy, którzy pragną włączyć się duchowo w wędrówkę grup pielgrzymkowych Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę, mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie, wspierając pielgrzymujących i zanosząc własne intencje duchowo do stóp Jasnogórskiej Pani.

Zapraszamy na spotkania modlitewne do kościołów Torunia, w których każdego dnia, w czasie trwania Pielgrzymki, modlić będziemy się w powyższych intencjach.

4 sierpnia (wtorek) – Katedra Św. Janów, godz. 6.00 – Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa, po której wyruszy pierwsza grupa na pielgrzymkowy szlak.

5 sierpnia (środa) – Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin (Parafia Św. Piotra i Pawła – OO. Franciszkanie) 

17.30 – Konferencja

18.00 – Nabożeństwo do Matki Bożej Podgórskiej

18.30 – Msza św.

6 sierpnia (czwartek) Parafia św. Antoniego (Wrzosy)

17.00 – Konferencja

17.30 – Nabożeństwo różańcowe

18.00 – Msza św.

7 sierpnia (piątek) – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (Koniuchy)

15.00 – Msza św. Po niej Nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem.

8 sierpnia (sobota) – Parafia św. Andrzeja (Osiedle Jar)

17.00 – Konferencja

17.30 – Nabożeństwo

18.00 – Msza św.

9 sierpnia (niedziela) – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Parafia św. Józefa – OO. Redemptoryści)

17.00 – Konferencja

17.30 – Nabożeństwo 

18.00 – Msza św.

10 sierpnia (poniedziałek) – Parafia św. Maksymiliana M. Kolbego (III Rubinkowo)

40- LECIE POWOŁANIA PARAFII

17.30 – Nabożeństwo różańcowe. Nowenna do św. Maksymiliana M. Kolbego

18.00 – Msza św.

Po Mszy św. – spotkanie i wykład Tomasza Terlikowskiego – znanego polskiego dziennikarza, publicysty, pisarza i działacza katolickiego.

11 sierpnia (wtorek) – Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (II Rubinkowo)

17.00 – Konferencja

17.30 – Nabożeństwo 

18.00 – Msza św.

12 sierpnia (środa) – Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – OO. Paulini

17.00 – Konferencja

17.30 – Nabożeństwo 

18.00 – Msza św.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych spotkaniach uczestników Minipielgrzymki, tych, którzy nie mogli wyruszyć w tym roku na pielgrzymi szlak i wszystkich, którzy pragną pielgrzymować duchowo w tym wyjątkowym czasie.

 

Jubileusz 60 lecia kapłaństwa ks. prał. Stanisława Kardasza

Jubileusz 60 lecia kapłaństwa ks. prał. Stanisława Kardasza

W piątek 17 lipca br. przypadała 60 rocznica święceń kapłańskich ks. prał. Stanisława Kardasza. W tym dniu Ksiądz Prałat odprawił Mszę św. dziękczynną przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Podczas kazania Czcigodny Jubilat wspomniał, że Jego posługa kapłańska miała miejsce w niełatwym dla Polski czasie. Natomiast w niedziele 19 lipca o godz. 13.00 Ksiądz Prałat odprawił Mszę św. dziękczynną w parafii, której przez 42 lata przewodził jako Proboszcz. Na Mszy św., zgromadzili się Księża Biskupi na czele z Biskupem Toruńskim Wiesławem Śmiglem, marszałek Województwa Kujawsko –  Pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, przedstawiciele policji, rodzina, znajomi i przyjaciele Ks. Prałata. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. bp Andrzej Suski, biskup senior Diecezji Toruńskiej. Kaznodzieja wskazał na wielkie zaangażowanie duszpasterskie Jubilata w różnych dziedzinach życia religijnego i społecznego. Przy tej okazji odesłał do książki autorstwa Zbigniewa Branacha pt. „Czym się Panu odpłacę”…Ksiądz Kardasz, jakiego nie znacie. Czytając książkę poznajemy Księdza Prałata m.in., jako Tego, który organizował parafię jako pierwszy proboszcz, zainicjował Mszę św. za Ojczyznę w okresie Komunizmu, niezłomnie przewodził Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, uprawiła wspinaczkę, walczył z komunizmem itp. W książce ukazane jest też środowisko rodzinne, w którym ks. Kardasz wzrastał oraz historia mówiąca o tym, że jako  15 letni chłopiec ks. Stanisław został aresztowany za rozkładanie ulotek.  

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Biskup Toruński Wiesław Śmigiel, który nazwał Księdza Prałata – Odważnym – gdyż nigdy nie bał się wyzwań mających na celu służyć człowiekowi. Nie zabrakło też życzeń od przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i przedstawicieli wspólnot parafialnych.

W tym uroczystym dniu łączyli się z Jubilatem m.in. : abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, abp Edmund Piszcz, ks. bp Ryszard Kasyna, o. Jan Nalaskowski, były przełożony generalny Ojców Paulinów, którzy nadesłali listy gratulacyjne 

Ks. Dariusz Żurański