2023-12-01
27 listopada 2023r., w dzień Wspomnienia Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika, uczestnicy rekolekcji Oddanie 33 przystąpili do uroczystego Aktu Zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi wg św. Ludwika Marii Grignon de Montfort.
Mszy świętej przewodniczył ksiądz Krzysztof Adamski, opiekun duchowy grupy rekolekcyjnej. W tym roku do rekolekcji przystąpiło 7 nowych osób, co niezmiernie cieszy, ponieważ co roku grupa powiększa się. W darach ołtarza uczestnicy złożyli kwiaty dla Jezusa Chrystusa i Matki Bożej oraz, tradycyjnie, dar serca na rzecz sióstr karmelitanek z Łasina.
Po przyjęciu komunii świętej, zapalono świece i grupa przystąpiła do zawierzenia. Potem,
na ołtarzu, nastąpiło podpisanie, ręcznie przepisanego, Aktu Zawierzenia przez nowych uczestników i potwierdzenie podpisu przez księdza Krzysztofa. Następnie celebrans poświęcił łańcuszki z Cudownym Medalikiem i nałożył je na ręce nowicjuszy. Od dziś wszystko będą czynić z Maryją, dla Maryi i przez Maryję dla Jezusa. Celebracji towarzyszyło wielkie wzruszenie i radość. Po błogosławieństwie wykonano pamiątkową fotografię i udano się na agapę.
Zapraszamy kolejne osoby do oddania swojego życia Jezusowi przez Maryję.
Małgorzata Woźniak
„Przez te rekolekcje bliżej poznasz i bardziej pokochasz Maryję, a to Ci przyniesie wiele łask
i błogosławieństw. Sprawisz tym wielką radość Jezusowi, który pragnie, aby Maryja była bardziej znana i kochana. To da ci wielką radość.
Przez te rekolekcje dowiesz się czym jest oddanie się Matce Bożej, zrozumiesz dlaczego jest ono tak ważne oraz przygotujesz się duchowo do aktu oddania się. To będzie początek nowego życia.
Przez te rekolekcje zaczniesz uczestniczyć w zwycięstwie nad złem, które Bóg obiecał Maryi oraz Jej potomstwu. Oddając się Maryi – pozwolisz, aby mogła Cię w sposób nieograniczony kochać, wspierać oraz chronić. Każdy z nas tego potrzebuje.
Przez te rekolekcje staniesz się w rękach Jezusa i Maryi – narzędziem ratowania dusz Twoich braci i sióstr. Nie ma nic piękniejszego, niż mieć udział w tej wielkiej misji ocalania i ratowania dusz ludzkich.
Przez te rekolekcje poznasz tajemnicę Fatimy, tajemnicę dziecięctwa duchowego oraz tajemnicę świętych – poznasz sekret najkrótszej i najpewniejszej drogi do nieba.
Przez te rekolekcje wejdziesz w doświadczenie bezwarunkowej miłości oraz wielkiego poczucia bezpieczeństwa, które staje się udziałem każdego, kto zaufa do końca Maryi.
To Cię uwolni od lęku.
Przez te rekolekcje doświadczysz łask, o których będziesz wiedzieć tylko Ty i Bóg. To będzie Twoja osobista historia wielkich rzeczy, które uczyni Ci Wszechmocny. To jest droga PEŁNA ŁASKI.”
https://oddanie33.pl/dlaczego-warto
2023-09-27
9 września, o świcie, wyruszyła pielgrzymka autokarowa na ziemię świętokrzyską. Intencją przewodnią była modlitwa za ojczyznę, duchowieństwo, polskie rodziny, młodzież i dzieci.
O godzinie 9.30 pielgrzymi dotarli do Gidel – Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdzie uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Adamskiego, duchowego przewodnika grupy. Następnie ojciec dominikanin opowiedział o historii cudownego miejsca i wszyscy zostali obdarowani kąpiółkami, czyli ampułkami z winem, w którym raz w roku zanurza się cudowną figurkę Matki Bożej.
Kolejnym miejscem postoju był najstarszy na ziemiach polskich klasztor cystersów w Jędrzejowie. Po pięknej, południowej Liturgii Godzin, jeden z braci zapoznał zebranych z historią zakonu cystersów na ziemiach polskich, dziejami klasztoru w Jędrzejowie, kultem błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zamieszkiwał w klasztorze po złożeniu sakry biskupiej i odszedł stąd do Pana. Pielgrzymi zwiedzili również piwnice, w których znajduje się wystawa dot. działalności mnichów na przestrzeni dziejów.
Docelowym miejscem tego dnia było Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie – najmłodsze sanktuarium maryjne w Polsce, o bardzo bogatej historii. Miejsce oczarowało grupę od samego przyjazdu. Pięknie położone wśród bujnej, zadbanej zieleni. Emanujące miejscami kultu religijnego i patriotycznego. Przepełnione dziełami charytatywnymi i nade wszystko przemiłymi ludźmi. Budowniczym sanktuarium był ksiądz Czesław Wala, człowiek, którego duch wciąż czuwa nad tym miejscem. Po ogłoszeniu stanu wojennego w małym kościółku-kaplicy św. Maksymiliana Kolbe, w Kałkowie rozpoczęto sobotnie nabożeństwa za ojczyznę, które odprawiane są nieustannie, co sobotę, do dzisiaj. W maju 1982r. grupa modlitewna z małego kościółka w Kałkowie wyruszyła na pielgrzymkę do Lichenia, gdzie ksiądz Wala spotkał ówczesnego kustosza Sanktuarium w Licheniu księdza Eugeniusza Makulskiego, pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ten poradził księdzu, aby w Górach Świętokrzyskich wybudował Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i w tym celu zlecił namalowanie na desce kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Po powrocie do Kałkowa ksiądz Czesław Wala rozpoczął działania zmierzające do wybudowania sanktuarium. Mimo przeciwności, niechęci ówczesnych władz 22 maja 1983 roku nastąpił ingres obrazu Matki Bożej z Lichenia. W listopadzie 1983 roku gmach świątyni został zadaszony, a budowa kościoła trwała 163 dni od pierwszego ruchu łopaty. Równocześnie z kościołem podjęto budowę Domu Pielgrzyma. Ten obiekt został wykończony w roku 1984. Trudno nie wyczuwać tu wielkiej Opatrzności Bożej. Matka Boża z Lichenia króluje tu jako Matka Bożna Bolesna Królowa Ziemi Świętokrzyskiej i roztacza opiekę, wysłuchuje próśb zmierzającym do niej wiernym z regionu i całej Polski. Przy kościele wybudowano Drogę Krzyżową, Golgotę Polaków z 30-toma orędziami lub kaplicami poświęconymi polskim patriotom, grotę lurdzką. Miejsce to obfituje również w dzieła charytatywne: wioska dla dzieci niepełnosprawnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Warsztaty Aktywizacji Zawodowej. Obie instytucje służą osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu starachowickiego. Nie zabrakło również miejsca dla hospicjum i opieki nad najbardziej cierpiącymi i nieuleczalnie chorymi. Ksiądz Wala czuł zawsze ogromną potrzebę wspierania najbiedniejszych i cierpiących braci. Kustosz jest wspominany jako człowiek bardzo skromny, wielkiego serca, kochający Boga i Ojczyznę.
Pielgrzymi odprawili tu Drogę Krzyżówą z Maryją, obejrzeli Panoramę Świętokrzyską, słuchając opowieści przewodniczki wspięli się na Golgotę Polaków, z której roztaczał się przepiękny widok na okolicę. Po kolacji, przed obrazem Matki Bożej wzięli udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i Niepokalanego Serca Maryi. Pełni duchowych przeżyć udali się na spoczynek.
Kolejnego dnia, w niedzielę 10 września grupa podążyła w drogę od Matki do Syna, a więc na Święty Krzyż do najstarszego na ziemiach polskich sanktuarium i to z relikwiami Krzyża Pańskiego. Był to pierwszy dzień odpustu związanego ze Świętem Podniesienia Krzyża. Po mszy świętej zgromadzeni wierni zostali pobłogosławieni relikwiami Krzyża Świętego, a w kaplicy Krzyża mogli je również ucałować. Pielgrzymi wysłuchali również przewodniczki, która opowiedziała o burzliwej historii tego miejsca.
Na koniec szlak pielgrzymki prowadził do….Raju, choć, pod ziemię. Po niedzielnym obiedzie w Chęcinach, u podnóża ruin zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego, grupa udała się na zwiedzanie przepięknego tworu natury – Jaskini Raj.
Na trasie pielgrzymki ksiądz Krzysztof, już tradycyjnie uraczył podróżujących bardzo ciekawą konferencją – tym razem na temat pokus dotyczących relacji człowieka z Bogiem. Jak zawsze nie zabrakło śpiewu i modlitwy. Nawiązały się nowe znajomości i zacieśniły stare. W radosnych nastrojach grupa szczęśliwie wróciła do Torunia.
Małgorzata Woźniak
2023-07-15
Pierwszego lipca, po nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi, wyruszyła pielgrzymka do Gietrzwałdu. W drodze łączyliśmy się w modlitwie z pątnikami XVII Pieszej Pielgrzymki Rodzin z Łomianek do Gietrzwałdu. Tegoroczna pielgrzymka wyruszyła 25 czerwca pod hasłem „Pani Gietrzwałdzka nawołująca do pokuty i pojednania”. Członkowie Wspólnoty Nieustającego Różańca naszej parafii, przez cały tydzień trwania pielgrzymki łączyli się z pątnikami, w pielgrzymce duchowej. Ok. godz.11.00 dotarliśmy do Gietrzwałdu, gdzie część grupy pozostała na terenie sanktuarium, a 22 osoby wyruszyły na spotkanie pieszej pielgrzymki. Dojechaliśmy do miejscowości Łajsy, skąd pieszo, ok. 2 km podążyliśmy na spotkanie pielgrzymów. Dostarczyło ono wielu wzruszeń obydwu grupom. Teraz wspólnie, w 150 osobowej kolumnie, ruszyliśmy w 5 km trasę, aby razem powitać Panią Gietrzwałdzką. W bramie sanktuarium witał i błogosławił przybyłych arcybiskup metropolita kamieńsko-szczeciński Andrzej Dzięga. W tym dniu odbywała się również Ogólnopolski Dzień Pokuty w Gietrzwałdzie pod hasłem „ O zachowanie Bożego Ducha w naszym polskim narodzie”. Pątnicy pokłonili się Matce Bożej w miejscu objawień i wzięli udział w dziękczynnej mszy świętej. Następnie nasza grupa po przerwie na posiłek udała się na Drogę Krzyżową. Mękę Pańską przeżywaliśmy prowadzeni przez Maryję
wg medytacji pasyjnych Wincentego Łaszewskiego „ Droga Krzyżowa z Maryją”. Następnie udaliśmy się do miejsca objawień Matki Bożej, gdzie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz część Różańca Świętego. Podczas wszystkich modlitw zanosiliśmy do Pana błagania o nawrócenie, ocalenie rodzin, dzieci, młodzieży, umocnienie w wierze, a także wszystkie intencje, z którymi przyjechaliśmy do Gietrzwałdu, które nam powierzono. Pełni głębokich wzruszeń wróciliśmy wieczorem do Torunia.
Małgorzata Woźniak
Zdjęcia: Krystyna Bilska i Małgorzata Woźniak
2023-06-12
Jak co roku uroczystość Bożego Ciała zgromadziła licznie wiernych , którzy chcieli oddać cześć Chrystusowi, Jego Najświętszemu Ciału i Krwi. Udziałem w procesji dali świadectwo swojej wiary. Ulicami naszej parafii szły dzieci, młodzież, rodzice, osoby starsze, bez względu na stan zdrowia – wszyscy pragnęli w tym dniu powiedzieć światu: jestem chrześcijaninem, wierzę w Chrystusa i Jego rzeczywistą obecność pod postaciami chleba i wina, kocham Go i chcę być zawsze blisko Niego. Modlitwą i śpiewem jednoczyli się we wspólnym wysławianiu Pana.
Małgorzata Woźniak
Zdjęcia: Małgorzata Woźniak
2023-03-17
11 marca 2023r., trwając w Nowennie do Świętego Józefa, w godzinach porannych, wyruszyła pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, aby wziąć udział w drugim dniu Triduum Wspólnot Nieustającego Różańca. Na miejscu grupę przywitał przewodnik, który opowiedział o historii i oprowadził, po zgromadzonych w centrum, zabytkach miasta. O godzinie 13.30 pielgrzymi zebrali się w świątyni, gdzie wysłuchali konferencji ks. dr. Radosława Szuckiego proboszcza z diecezji siedleckiej i rozważali Tajemnice Bolesne Różańca Świętego w intencji o dalszy rozwój WNR. O godzinie 15.00 modlono się koronką do Miłosierdzia Bożego, a po niej odprawiono Mszę Św. w intencji wszystkich Wspólnot Nieustającego Różańca. Na zakończenie zawierzono wspólnoty Świętemu Józefowi i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej. Po Mszy Św. pielgrzymi udali się do kaplicy męczeństwa poświęconej księżom-więźniom obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie usłyszeli o historii obrazu Świętej Rodziny – Świętego Józefa i o cudownym uratowaniu więźniów za przyczyną Świętego Józefa. Po obejrzeniu pamiątek obozowych grupa udała się na spotkanie do auli w domu pielgrzyma. W drodze powrotnej pielgrzymi z wielką uwagą wysłuchali świadectwa uczestniczki pielgrzymki – dziewicy konsekrowanej, o jej powołaniu i działaniach na polu ewangelizacyjnym.
Małgorzata Woźniak
2023-02-05
2022-10-10
7 października przeżywaliśmy Święto Matki Bożej Różańcowej, zwanej Zwycięską, na cześć zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto. Tego dnia Ksiądz Proboszcz Dariusz Żurański przewodniczył porannej mszy świętej w kościele Św. Józefa, transmitowanej przez Radio Maryja i wygłosił okolicznościowe kazanie. Odpust parafialny poprzedziło trzydniowe, duchowe przygotowanie. 6 października, tradycyjnie, odmówiliśmy w ciągu dnia wszystkie części Różańca Świętego. Sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Patryk Frankiewicz, nasz niedawny wikariusz , a obecnie proboszcz parafii w Dębowej Łące.
W koncelebrze brali udział księża dekanatu drugiego. Gościliśmy również księdza proboszcza parafii prawosławnej p.w. Świętego Mikołaja. Na koniec Prezydent Miasta Torunia, nasz parafianin, złożył życzenia i wręczył Księdzu Proboszczowi prezent w postaci lekcjonarzy.
Małgorzata Woźniak
2022-09-30
10 października 2022r. o świcie wyruszyliśmy do Gniezna. Duchowym opiekunem grupy był Ksiądz Krzysztof, który wygłosił podczas przejazdu konferencję na temat życia monastycznego. O godz.8.00 odprawiliśmy Mszę Świętą w katedrze przy konfesji Świętego Wojciecha.
Następnie przewodnicy zapoznali nas z historią miejsca powiązaną ściśle z początkami polskiej państwowości. Zwiedziliśmy katedrę z jej podziemiami i grobem Dobrawy, żony Mieszka I, obejrzeliśmy słynne drzwi gnieźnieńskie oraz skarbiec przechowujący wiele cennych i historycznie ważnych eksponatów. Wspięliśmy się również na wieżę , z której roztaczał się piękny widok na Gniezno i okolice. Kolejnym celem naszej pielgrzymki było Opactwo Benedyktyńskie w Lubiniu. Benedyktyni przybyli na ziemie polskie w XI wieku i właśnie z tego czasu pochodzi lubiński klasztor. Spotkanie rozpoczęliśmy uczestnictwem w Liturgii Godzin śpiewanej przez wspólnotę mnichów. Następnie ojciec benedyktyn oprowadził nas po pięknym barokowym wnętrzu, wskazał romańskie pozostałości świątyni, zapoznał z regułą benedyktyńską, której motto brzmi „Ora et labora”. Mieliśmy również okazję zaopatrzyć się w tradycyjne wyroby benedyktyńskie.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu. Miejscem opiekuje się, od 1668 roku, Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri. Po przyjeździe i rozlokowaniu w eleganckich, bardzo przyjemnych pokojach spędziliśmy czas przy grillu, śpiewając piosenki i posilając się kiełbaskami upieczonymi przez niezawodnego Jarka z pomocnikami -Jackiem i głównym miechowym księdzem Krzysztofem. O godzinie 20.00 zgromadziliśmy się w świątyni, aby od kleryka wspólnoty filipinów poznać wiele ciekawych informacji na temat tego świętego miejsca. To właśnie Święta Góra, bo tak brzmi nazwa ternu, na którym usytuowany jest kościół otrzymała w 1512 roku dekret biskupi stanowiący o świętości miejsca, dzięki cudom doświadczanym przez ludność pielgrzymującą do Matki Bożej Świętogórskiej. Obecny kościół wznieśli właściciele Gostynia jako votum za doznane łaski. Został zbudowany na wzór kościoła Santa Maria della Salute w Wenecji, którym zachwyciła się żona zmarłego fundatora i w takim stylu poprowadziła budowę. Oprócz cudownego obrazu znajduje się w nim pieta i krucyfiks ze starej świątyni, które mimo usilnych starań przeciwników kościoła katolickiego, w cudowny sposób nie uległy zniszczeniu. Wydarzeniem, które podniosło rangę Sanktuarium i rozsławiło je na terenie kraju była koronacja cudownego Obrazu Matki Bożej Świętogórskiej koronami papieskimi. Miało to miejsce 25 czerwca 1928 roku. Korony na wizerunek nałożył prymas Polski kardynał August Hlond. W 1962 papież Jan XXIII przysłał własnoręcznym pismem błogosławieństwo dla Kongregacji i dla wszystkich Czcicieli Matki Bożej Świętogórskiej, a w piśmie urzędowym nazwał Świętą Górę jakby drugim sanktuarium po Częstochowie na Ziemiach Polskich. Do pisma dołączony był prywatny złoty Różaniec Ojca Świętego, który odtąd znajduje się przy obrazie Matki Bożej. W 2012 roku z okazji 500-lecia wydania dekretu biskupiego o autentyczności cudów dziejących się na Świętej Górze, papież Benedykt XVI ofiarował dla Sanktuarium Złotą Różę – najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane obecnie szczególnym miejscom kultu (najczęściej maryjnego). Tym samym Bazylika zyskała jako 3 miejsce w Polsce (po Jasnej Górze w Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej) to zaszczytne wyróżnienie. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, to właśnie tu, w kaplicy znajdującej się w klasztorze miało miejsce pierwsze objawienie się Pana Jezusa Alicji Lenczewskiej. Otwarto przed nami również podziemia, miejsce wiecznego odpoczynku zmarłych członków kongregacji. Z ogromnym bagażem wrażeń udaliśmy się na spoczynek.
Kolejny dzień, niedzielę, rozpoczęliśmy odśpiewaniem Godzinek ku Czci Niepokalanego Poczęcia NMP i mszą świętą. Po śniadaniu, pożegnaniu
z przemiłymi gospodarzami i ogromną ochotą powrotu do tego cudownego miejsca pojechaliśmy do Poznania, aby dalej poznawać historię Polski
od początku związanej z wiarą katolicką i kultem Matki Bożej. Bardzo sympatyczna Pani Ewa Baran, przewodniczka poznańska z pasją dzieliła się
z nami wiedzą o zabytkach, historii Polski, zwracała uwagę na ważnej miejsca, pamiątki, świadczącego głębokim przywiązaniu Polaków, na przestrzeni wieków, do Jezusa i Maryi. Poznaliśmy Katedrę Archidiecezjalną pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, jej podziemia zawierające groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego, oraz misę chrzcielną pierwszych Polaków. Przewodniczka opowiedziała nam o pierwszym cudzie eucharystycznym
na ziemiach polskich, który miał miejsce w Poznaniu w roku 1399, poprowadziła do fary poznańskiej wybudowanej w stylu baroku triumfującego jako kościoła Kolegium Jezuickiego.
Wędrówkę zakończyliśmy w kościele franciszkanów przed obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. W radosnych ale i wzbogaconych o głębokie refleksje nastrojach wróciliśmy do domu.
Małgorzata Woźniak
zdjęcia: Małgorzata Woźniak i Krystyna Bilska
2022-08-13
W bieżącym roku Ks. prob. Dariusz Żurański obchodził jubileusz 25 lecia Święceń kapłański. Przed objęciem parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej przez 7 lat posługiwał w parafii pw. Św. Antoniego w Toruniu. W związku z tym podczas festynu zorganizowanego 12 czerwca 2022 r. , w parafii św. Antoniego, ks. Wojciech Miszewski zadedykował Jubilatowi piosenkę w wykonaniu Eleni „ Po słonecznej stronie życia”. A była ku temu okazja, gdyż Eleni była Gwiazdą Festynu. Dedykację wraz z Eleni wykonali ks. Wojciech Miszewski i ks. Dariusz Żurański. Był to miły upominek, ze strony ks. Wojciecha Miszewskiego względem naszego Proboszcza.
mz