5 września 2015r , z samego rana, 55-cio osobowa grupa pod duchowym przewodnictwem księdza Adama Buraczyńskiego wyruszyła z pielgrzymką do trzech polskich sanktuariów.

O godzinie 9.00 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej koncelebrowanej w Kościele p.w. Św. Stanisława Kostki w Warszawie-Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odprawiliśmy Różaniec Fatimski modląc się w intencji pielgrzymów i zwiedziliśmy Muzeum poświęcone męczennikowi. O godzinie 15.00 dotarliśmy do Pratulina, gdzie poznaliśmy historię męczeństwa wiernych Kościoła unickiego, z Podlasia. Odprawiliśmy Drogę Krzyżową na trasie kalwarii pratulińskiej docierając do miejsca pochówku męczenników.

Wieczorem powitaliśmy Matkę Bożą Kodeńską.

6 września poznaliśmy historię obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej uczestniczyliśmy w Mszy Świętej koncelebrowanej, podczas której ksiądz Adam polecał Bogu intencje pielgrzymów. Następnie zwiedziliśmy kodeńskie ogrody, którymi opiekują się Misjonarze Oblaci. Znajduje się tu, między innymi, gotycki kościół p.w. Ducha Świętego, a w nim krucyfiks z uśmiechniętym Chrystusem. Jak wyjaśniał ksiądz Adam – twarz wyraża ulgę po cierpieniu z przesłaniem „wykonało się”. Dotarliśmy także na granicę Polski i Białorusi podziwiając meandry rzeki Bug. Wśród pięknej roślinności, bogatej w zioła, można kontemplować wiarę i wsłuchać w siebie. W drodze powrotnej, w Kostomłotach odwiedziliśmy jedyną w Polsce parafię neounicką, gdzie poznaliśmy historię kościoła unickiego w Polsce

Głęboko uduchowieni pożegnaliśmy Podlasie i udaliśmy się w drogę powrotną do Torunia.

Małgorzata Woźniak