Dnia 2 czerwca o godzinie 5.00, pod duchową opieką księdza Adam Buraczyńskiego ruszyliśmy na Dolny Śląsk. Pierwszym i najważniejszym etapem naszej wyprawy było Sanktuarium Świętego Jacka w Legnicy, miejsca Cudu Eucharystycznego z 25 grudnia 2013 roku. W skupieniu wysłuchaliśmy opowiadania świadka  cudu – księdza proboszcza księdza Andrzeja Ziombry. Następnie z głębokimi przemyśleniami wzięliśmy udział we Mszy Świętej, którą w intencjach pielgrzymów, koncelebrował ksiądz Adam.

Z Legnicy udaliśmy się do Świdnicy, gdzie poznawaliśmy dzieła rąk ludzkich sławiących Boga w Kościele Pokoju – największej drewnianej protestanckiej świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i w Katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy – jeden z największych kościołów Dolnego Śląska, którym niestety nie interesuje się UNESCO, na co z pewnością by zasługiwał ze względu na wspaniałości, które się w nim znajdują. Na nocleg zajechaliśmy do Wambierzyc. Przed udaniem się na spoczynek  zwiedziliśmy bazylikę Matki Bożej Wambierzyckiej – Opiekunki Rodzin i Apelem Jasnogórskim, przed rozświetloną Bazyliką zakończyliśmy dzień pełen wrażeń.

3 czerwca, po porannej Mszy Świętej i odprawieniu nabożeństwa fatimskiego, skierowaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie – perełce baroku europejskiego, wpisanego na listę UNESCO. To co ujrzeliśmy, przeszło nasze oczekiwania. Oszołomieni bogactwem barokowego wystroju świątyni pojechaliśmy ochłonąć do skromniuteńkiego Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej w masywie Śnieżnika. I tu znowu wspaniałe wrażenia z widoków z góry  na Kotlinę Klodzką. Dzień zakończyliśmy w klasztorze redemptorystów w Bardo Śląskim.

Niedzielę Zesłania Ducha Świętego  część pielgrzymów przeżywała w Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary, a część udała się na Mszę Świętą  na Górę Bardzką (593 m n.p.m) do kaplicy Matki Bożej Płaczącej, pobudowanej w miejscu objawienia się Maryi. Po drodze odprawiliśmy Drogę Krzyżową na trasie kalwarii bardzkiej.

Pielgrzymka dostarczyła wszystkim ogromnych przeżyć duchowych, wspaniałych wrażeń estetycznych, a także radości z obcowania z drugim człowiekiem na chwałę Bożą.

Małgorzata Woźniak