Położona w lesie na obrzeżach Torunia Barbarka jest znana, jako obszar łączący historię ze współczesnością. Osada Barbarka występuje w źródłach już od 1299 r. Od kilkuset lat przyciągała Barbarka okolicznych mieszkańców i podróżnych, jako miejsce kultu św. Barbary; gościła kupców i pielgrzymów udających się na Północ Polski, zapraszała swoim urokiem mieszkańców Torunia i okolic na wypoczynek w chwilach wolnych od pracy.

Od 28 października 1939 r. zaczęła być Barbarka także rozpoznawana, jako miejsce  martyrologii. Aresztowani przez Niemców jesienią 1939 r. mieszkańcy Torunia i okolic, głównie urzędnicy, nauczyciele, lekarze, księża, adwokaci i czynni społecznie zamożniejsi Polacy, byli najczęściej  uwięzieni w Forcie VII. Wielu z nich zostało później rozstrzelanych i pochowanych w położonym nieopodal lesie, w Barbarce. Trudno jest ustalić dokładną liczbę ofiar; według różnych kryteriów podaje się: 328, ok. 600, a nawet ok. 1000 osób. Obecnie  to miejsce jest także  największym toruńskim cmentarzem okresu drugiej wojny światowej.

Tradycyjnie już od wielu lat w znajdującej się tu kaplicy św. Barbary w niedziele i święta o godz. 13.00  odprawiane są Msze św. Z kolei działalność założonej w 2004 r. Szkoły Leśnej sprawia, że Barbarka jest także miejscem realizacji interesujących form edukacji.

W sobotę 20 czerwca 2015 r. z inicjatywy ks. Łukasza Skarżyńskiego sympatycy i członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich zainaugurowali czas wakacji i zorganizowali dla dzieci i młodzieży z rodzicami pieszy rajd po ścieżkach i bezdrożach uroczych, leśnych zakątkach Barbarki. Pieszy szlak prowadził od Groty św. Barbary, poprzez cmentarz, czyli opisane wyżej miejsce męczeństwa ofiar niemieckiego terroru i dalej, wędrowcy przekroczyli Strugę, aby po kilku godzinach powrócić na górną polanę przy Leśnej Szkole.

Tu zmęczonych wędrowców czekała nagroda: rozpalone ognisko, grillowanie kiełbasek oraz napoje i słodycze. Punktem uroczystym spotkania przy ognisku było podziękowanie ks. Łukaszowi Skarżyńskiemu za pracę w wielu obszarach funkcjonowania naszej parafii; przede wszystkim był to moment uznania dla księdza za skuteczne tworzenie życia wspólnotowego, efektem tej pracy było także nasze spotkanie, jako wspólnoty osób związanych z kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej. Na ręce ks. Łukasz złożyliśmy też podziękowania dla naszego Księdza Proboszcza Dariusza Żurańskiego, który zawsze chętnie, z otwartością wspiera nasze inicjatywy i działania.

Dalszy pobyt w tym uroczym miejscu obfitował w gry i zabawy dzieci i dorosłych.

Tadeusz Kierel

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszego Rajdu: