W XVI wieku Turcy zagrozili chrześcijańskiej kulturze Europy. Papież Pius V widział ogromne zagrożenie i przygotowywał wielką koalicję antyturecką. Przez cały czas działań wojennych trwała nieustanna modlitwa. Pius V nakazał wszystkim bractwom różańcowym i wiernym specjalne nabożeństwa różańcowe, posty i procesje, w których w Rzymie osobiście brał udział. Do decydującego starcia doszło 7 października 1571 roku pod Lepanto w Zatoce Korynckiej. Mimo przewagi liczebnej Turków, bitwa zakończyła się głośnym zwycięstwem wojsk chrześcijańskich. Pobożny papież wierzył, że było to zwycięstwo Matki Bożej, dlatego ustanowił święto Matki Bożej Zwycięskiej, później rozpowszechnione w Kościele jako święto Matki Bożej Różańcowej. Na pamiątkę wielkiej wiktorii pod Lepanto, październik stał się miesiącem różańca świętego.

Nasza parafia 7 października przeżywała uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. kan. Marian Talaśka. Podczas uroczystości odpustowej wprowadzono do parafii relikwie i figurę św. o. Pio. Fundatorami figury św. o. Pio są państwo Dariusz i Aleksandra Góreccy. Od tego momentu rozpocznie się w parafii kult św. o. Pio. Specjalne nabożeństwa ku czci Świętego będą organizowane każdego 23 dnia miesiąca.

Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości odpustowej: ministrantom, młodzieży oraz chórowi parafialnemu, który swoim śpiewem uświetnił uroczystość.

xdz