w sprawie pomocy duchowej i materialnej

dla głodującej Syrii

W odpowiedzi na zatroskanie Ojca Świętego Franciszka oraz w duchu miłości chrześcijańskiej, Kościół w Polsce pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami wojny w Syrii poprzez modlitwę i pomoc materialną.

Dramat, jaki przeżywa naród syryjski, w tym również tamtejsi chrześcijanie, porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się działania, a więc zapewnienia uchodźcom żywności, leków, odzieży oraz poczucia minimum bezpieczeństwa. Caritas Polska w imieniu Kościoła w naszej Ojczyźnie, we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Caritas Polska przekazała również pierwszą finansową pomoc poszkodowanym w samej Syrii w wysokości 50 000 USD.

Konkretne wsparcie ofiarom wojny w Syrii wyraźmy poprzez modlitwę w niedzielę 6 października br. oraz zbiórkę do puszek w kościołach i kaplicach naszej diecezji.

Proszę o przekazanie zebranych funduszy na konto Caritas Polska  (PKO BP: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem „Syria”), co pozwoli na kontynuowanie pomocy uchodźcom syryjskim. Działania Caritas Polska można także wesprzeć wysyłając SMS charytatywny z hasłem POMAGAM na numer 72052.

Wyrażam podziękowanie za gotowość podjęcia aktu miłosierdzia wobec cierpiących i poszkodowanych w wyniku wojny w Syrii.

 

+ Andrzej Suski

Biskup Toruński

ks. Andrzej Nowicki

Kanclerz

Toruń, dnia 24 września 2013 r.