1 lipca 2017r.
Gietrzwałd jest jedynym miejscem w Polsce, a jednym z dziewięciu na świecie, uznanych przez Kościół maryjnych objawień. W bieżącym roku obchodzimy 140 lat od rozpoczęcia objawień Matki Najświętszej w Gietrzwałdzie, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Matka Boża ukazała się w tych dniach aż 160 razy. Głównym przesłaniem objawień było wezwanie do Modlitwy Różańcowej, które w tamtych czasach, kiedy Polska była wymazana z mapy świata, było bardzo naglące – i jest nadal niezwykle aktualne. Matka Najświętsza na wszystkie zadawane przez dziewczynki pytania i prośby – miała jedną odpowiedź: „odmawiajcie Różaniec”.
25 czerwca, z Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach, wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka do Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Hasłem pielgrzymki były słowa: „O zachowanie Bożego Ducha
w naszym Polskim Narodzie”.
Pielgrzymkę objęli patronatem: J. E. ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga – Metropolita Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej; oraz J. E. ks. Arcybiskup Józef Górzyński – Metropolita Archidiecezji Warmińskiej.
Nasza Wspólnota przyłączyła się do pielgrzymów duchowo: 26 osób w dniach od 25 czerwca do 1 lipca, codziennie uczestniczyło w Mszy Świętej odmawiało jedną część Różańca Świętego, Litanię do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i do Świętego Józefa oraz modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące. Pierwszego lipca 46 osób dołączyło do pieszych pielgrzymów w Gietrzwałdzie. Połowa grupy pokonała z pieszymi pielgrzymami ostatni 3 kilometrowy odcinek, a w tym czasie druga grupa odprawiała drogę krzyżową w pobliżu sanktuarium.
O godzinie 13.00 odprawiona została Masza Święta pod przewodnictwem J.E.ks. Biskupa Łukasza Buzuna – biskupa pomocniczego Diecezji Kaliskiej, który również wcześniej dołączył
w Łajsach do pieszych pielgrzymów.
Od godziny 16.00 pielgrzymi uczestniczyli w konferencjach prowadzonych przez:
- Mariusza Dzierżawskiego i Marię Bieńkiewicz z Ruchu Obrony Życia na temat: „Obrona życia warunkiem wolności naszej Ojczyzny”.
- ks.Jana Spólnego Diecezjalnego Opiekuna Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego w Diecezji Siedleckiej na temat: „Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów” jako modlitwa o uświęcenie kapłanów.
- Urszulę Strynowicz na temat: „Różaniec odmawiany w sposób nieustanny ratunkiem dla Polski”
Wszyscy prelegenci podejmowali bardzo ważne dla narodu polskiego tematy, gorąco nawoływali do modlitwy różańcowej, jako ratunku dla Polski i świata w obecnych czasach, w obliczu działań człowieka, które daleko odbiegają od drogi do zbawienia, jaką wskazywał nam Chrystus.
Pielgrzymka była głębokim przeżyciem duchowym dla wszystkich uczestników.
Małgorzata Woźniak