Wspomnienie drogi

Ks. Prałat Stanisław Kardasz był gościem specjalnym spotkania Klubu Seniora, które odbyło się 12-go stycznia tego roku. Spotkanie to prowadziło poprzez wspólne obejrzenie filmu krótkometrażowego z wyprawy himalajskiej na Annapurnę, wprost do osobistych wspomnień o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

Na spotkanie przybyły osoby należące do Klubu, a także goście – parafianie i osoby spoza naszej parafii, młodzież i osoby dorosłe, ludzie dla których ks. prał. Stanisław jest osobowością ciekawą, nietuzinkową, wartą poznania. Po przywitaniu wszystkich ks. Prałat opowiedział nam o swojej młodości, kiedy to jako kleryk, młody człowiek z Gdyni, w latach 50-tych ubiegłego wieku rozpoczął swoją przygodę z górami. Początkowo były to polskie Tatry, gdyż w dobie stalinizmu trudno było nawet marzyć o wędrówkach po ich słowackiej stronie. Przyjaźnie z ludźmi gór, taternikami, wspólne przeżycia i wędrówki doprowadziły do zdania w 1968 roku egzaminu na ratownika GOPR i czynny udział w tatrzańskich akcjach ratunkowych.

Wtedy również rozpoczęły się marzenia o tym, żeby iść dalej, zobaczyć, przeżyć coś więcej, wspiąć się wyżej. W latach 70-tych XX wieku stało się to możliwe, dzięki początkom przemian ustrojowych. Ksiądz Prałat brał udział w trzech wyprawach himalajskich, z których ostatnia, odbyła się w maju 1981 roku pod kierownictwem wspinacza, ratownika i alpinisty – Ryszarda Szafirskiego. Nowa droga wiodąca na wierzchołki masywu Annapurna, jego południową ścianą, została udokumentowana krótkim, pięknym filmem. Właśnie ten obraz mogliśmy obejrzeć podczas spotkania. Film rozpoczyna niezwykła scena widoku groźnych, himalajskich szczytów, połączona z brzmieniem głosów nepalskich tragarzy, odprawiających rytualne modły przed podróżą. I zaraz po tym głos ks. Prałata, kończącego Mszę św. błogosławieniem himalaistom i wyprawie. Podczas jednego z postojów, dokładnie 14-go maja, uczestnicy dowiedzieli się o tym, co wydarzyło się podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, o zamachu na życie papieża. Od tej chwili każdy nowy dzień zdobywców Annapurny stanowił nowe wyzwanie, z jednoczesną intencją o powrót do zdrowia Jana Pawła II. Kiedy 23 maja Polacy jako pierwsi zdobyli nowy szczyt, nazywając go Jasną Górą, a nową, wytyczoną przez siebie drogę do niego Drogą Jana Pawła II, wtedy też dotarła do nich dobra wiadomość, że życiu papieża nie zagraża niebezpieczeństwo.

Po projekcji filmu, nawiązując do swoich osobistych kontaktów z bł. Janem Pawłem II, ks. Prałat obdarzył nas kilkoma ciekawymi, pełnymi humoru wspomnieniami. Naszym gościem była też pani Kaja Kwiecińska, która poprzez małżeństwo z krewnym bł. Ojca Świętego stała się członkiem jego rodziny. Wspominając jedną ze wspólnych z ks. Prałatem pielgrzymek do Rzymu, przypomniała słowa papieża, że za takiego proboszcza, to parafianie powinni Bogu dziękować. Gościem naszego spotkania był też pan Antoni Bajbak, któremu zawdzięczamy profesjonalne zdjęcia, upamiętniające himalajskie ścieżki i szczyty w maju 1981 roku. To była dobra przygoda.
Okazją do rozmowy z ks. Prałatem i wspólną wędrówką na Mount Everest będzie spotkanie w dniu 26 stycznia. Wszystkie osoby zainteresowane poznaniem okruchów życia, chwil wspomnień zwyczajnie nadzwyczajnego człowieka zapraszamy do Domu Parafialnego na godz.15:30.

Wiesława

Foto: Antoni Bajbak