Informacja o kolędzie 2022

Informacja o kolędzie 2022

W tym roku ze względu na panujące warunki epidemiczne kolęda w formie tradycyjnej nie odbędzie się. Jeśli jednak ktoś pragnie, aby Kapłan pobłogosławił dom – prosimy ten fakt zgłosić w zakrystii, telefonicznie lub poprzez wiadomość email. W dni powszednie rozpoczynamy od godziny 16.00, a w sobotę od godziny 14.00. W niedzielę i święta nie kolędujemy.

3 stycznia ( poniedziałek) ul. Głowackiego

4 stycznia ( wtorek) ul. Głowackiego

5 stycznia ( środa) ul. Grudziądzka

6 stycznia ( czwartek) NIE KOLĘDUJEMY

7 stycznia ( piątek) ul. Piaskowa, Rejtana, Kilińskiego
8 stycznia ( sobota) ul. Wybickiego

9 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

10 stycznia ( poniedziałek) ul. Wybickiego

11 stycznia ( wtorek) ul. Kołłątaja

12 stycznia ( środa) ul. Kołłątaja

13 stycznia ( czwartek ) ul. Legionów

14 stycznia ( piątek) ul. Legionów i Żwirki i Wigury

15 stycznia ( sobota) ul. Podgórna

16 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

17 stycznia ( poniedziałek) ul. Wiązowa i Ogrodowa

18 stycznia ( wtorek) ul. Żelazna

19 stycznia ( środa) ul. Młodzieżowa

20 stycznia ( czwartek) ul. PCK

21 stycznia ( piątek) ul. Dekerta i Czarlińskiego

22 stycznia ( sobota) ul. Kordeckiego i Chodkiewicza

23 stycznia ( niedziela) NIE KOLĘDUJEMY

24 stycznia ( poniedziałek) ul. Lelewela

 

Pokutna procesja różańcowa

Pokutna procesja różańcowa

W niedzielę 17 października 2021r., w całej Polsce odbyły się procesje różańcowe,  podczas których odmówiono wszystkie części Różańca Świętego, jako pokutę i wynagrodzenie za grzechy nasze i całej wspólnoty narodowej. Na terenie Drugiego Dekanatu Toruńskiego procesja przeszła między parafiami p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, Miłosierdzia Bożego i Świętej Siostry Faustyny, Świętego Andrzeja Apostoła, Świętego Antoniego i Świętego Józefa.  Pątnicy , na trasie korzystali z „Rozważań różańcowych” opracowanych przez Panią Ewę Hanter jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej Łaskawej, Patronki Stolicy, za  Cud nad Wisłą. Rozważania przywoływały wydarzenia z historii Polski na przestrzeni wieków, obrazujące przywiązanie Polaków do wiary  i oddanie Matce Bożej. Części Różańca Świętego odmawiano pomiędzy kościołami na szlaku procesji. Grupę witali   i błogosławili proboszczowie, a  poszczególne tajemnice różańca prowadzili parafianie. Modlitwę uzupełniał śpiew. Pod opieką Matki Bożej Zwycięskiej pątnicy dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie pod przewodnictwem o.proboszcza przeprosili Pana Jezusa za grzechy osobiste, wspólnoty narodowej i zawierzyli Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Na koniec odśpiewano pieść „Nie rzucim Chryste świątyń Twych”.

Małgorzata Woźniak

zdjęcia: Krystyna Bilska

Przygotowani do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Przygotowani do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

O świcie, 18 czerwca br., z naszej Parafii wyruszyła pielgrzymka szlakiem uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby o godzinie 7.00 wziąć udział we Mszy świętej w Rywałdzie. Opiekun duchowy ks. Krzysztof Adamski przygotował szereg katechez przybliżających postać Prymasa Tysiąclecia i Jego nauczanie, opierając się na wykładach profesora Waldemara Rozynkowskiego. Drugim punktem pielgrzymki była Warmińska Jerozolima-kalwaria w Głotowie, gdzie odprawiono Drogę Krzyżową z rozmyślaniami – również autorstwa prof. Rozynkowskiego. Przybliża w nich wypowiedzi i wydarzenia z życia kardynała związane z pobytem w różnych miejscach Diecezji Chełmińskiej.

Następnie, po obiedzie, pielgrzymi skierowali się do Bisztynka, gdzie znajduje się największe na Warmii Sanktuarium Przenajświętszej Krwi Chrystusa. Jest z nim związany cud eucharystyczny z 1400r. Wówczas to podczas odprawiania mszy świętej przez ówczesnego biskupa Sorboma, podczas konsekracji świątyni, na korporał z Hostii upadły krople krwi, co widział biskup i wierni. Korporał wysłano do Watykanu i do tej pory nie wrócił. Wieczór zarezerwowany był dla Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Po prezentacji przepięknych organów pielgrzymi wysłuchali bardzo ciekawej opowieści ojca jezuity o historii miejsca i jego zabytkach. Nie zabrakło spotkania integracyjnego na terenie przyległym do domu pielgrzyma, gdzie pątnicy przypomnieli sobie zabawy, piosenki ludowe, turystyczne i patriotyczne.

Następnego dnia, po porannej mszy świętej grupa wyruszyła do Stoczka Klasztornego, drugiego miejsca uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Tam wysłuchała opowieści brata zakonnego i zwiedziła miejsce pobytu Prymasa. Stąd droga poprowadziła do sanktuarium Podwyższenia Krzyża w Braniewie. Znajduje się tu, łaskami słynący, obraz Trójcy Przenajświętszej przestrzelonej trzema kulami szwedzkich żołnierzy, podczas wojen prowadzonych na tym terenie w XVII wieku.

Ostatnim punktem wyprawy była katedra we Fromborku. Po wysłuchaniu koncertu organowego grupa poznała historię katedry, część uczestników udała się na wieżę Radziejowskiego skąd rozpościerał się piękny widok na Zalew Wiślany i okolice. Po tych wrażeniach pielgrzymi szczęśliwie wrócili do Torunia.

Dwudniowe spotkanie z jednym z największych Polaków przypomniało pielgrzymom kim są, skąd pochodzą i dokąd powinni zmierzać.

Małgorzata Woźniak

Zdjęcia: Krystyna Bilska

Święta Rodzino módl się za nami

Święta Rodzino módl się za nami

We środę 5 maja 2021r. o godzinie 19.00 powitaliśmy w kościele parafialnym obraz Świętej Rodziny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. Przed rozpoczęciem uroczystości Księdza Biskupa powitał ks. Dariusz Żurański, proboszcz parafii. Zaznaczył, że peregrynacja przypada w roku poświęconym św. Józefowi oraz św. Rodzinie. Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że z inicjatywy parafian, Wspólnoty Nieustającego Różańca w intencji Księdza Biskupa zamówiono piętnaście Mszy św., z prośbą o Boże Błogosławieństwo w pracy duszpasterskiej za wstawiennictwem św. Józefa. Obraz i księdza biskupa, w imieniu rodzin parafialnych, powitali Państwo Małgorzata i Jarosław Woźniakowie, którzy w kwietniu bieżącego roku świętowali swój srebrny jubileusz zawarcia sakramentu małżeństwa. Nasz diecezjalny pasterz skierował do wiernych homilię o rodzinie, jej roli, radościach i zagrożeniach. W liturgię słowa zaangażowali się wierni. Modlitwę powszechną skierowała do Boga rodzina Państwa Katarzyny i Jacka Ciesielskich, którzy przed 15 laty zaręczyli się w Kaliszu przed obrazem Świętej Rodziny, a dziś pobłogosławieni trójką dzieci, są żywym świadectwem Boga w rodzinie. W procesji darów między innymi uczestniczyła rodzina Państwa Małgorzaty i Roberta Podolaków, z trzema synami, którzy zanieśli do ołtarza deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego, a także jubilaci obchodzący w tym roku 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa – Państwo Mirosława i Marian Sujkowscy. Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup obdarzył zgromadzonych pasterskim błogosławieństwem.

Kolejnym punktem peregrynacji był wieczór pojednania, który prowadził Ksiądz Patryk. Przedstawiciele małżeństw parafialnych, członkowie Domowego Kościoła-Państwo Małgorzata i Andrzej Banachowie oraz Danuta i Dariusz Gruźlewscy kierowali do Boga prośby, przebłagania i wzywali opieki Ducha Świętego. Następnie Ksiądz Patryk przypomniał fragmenty pism Świętego Jana Pawła II dotyczące rodziny. Oddzielały je pieśni prowadzone przez Panią Hanię, naszą organistkę, we wtórze ze zgromadzonymi wiernymi. Na koniec Ksiądz Patryk w imieniu dzieci podziękował wszystkim rodzicom za ich miłość, oddanie, poświęcenie i pobłogosławił zebranych. 6 maja wierni adorowali Świętą Rodzinę od godzin porannych, o godzinie 12.00 połączyli się w modlitwie Anioł Pański i rozważali Tajemnice Różańca Świętego. O godzinie 15.00 ksiądz Krzysztof poprowadził koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie ksiądz Bogusław odprawił nabożeństwo majowe, po którym, o godzinie 17.00 odbyła się pożegnalna Msza Święta, podczas której Państwo Ciesielscy zawierzyli rodziny parafialne Świętej Rodzinie z Nazaretu.

mw

Plan peregrynacji Obrazu Św. Rodziny

Plan peregrynacji Obrazu Św. Rodziny

Już w środę 5 maja w naszej parafii rozpocznie się peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny – parafialny dzień skupienia dla małżeństw i rodzin: Żyć, jak Święta Rodzina. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii.

 Program nawiedzenia:

Środa, 5 maja 2021 

godz. 19.00 – Przywitanie Obrazu oraz Msza św.
pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Śmigla
godz. 20.30 – Wieczór pojednania

Czwartek, 6 maja 2021 

godz. 8.00 – Msza św. wotywna za wstawiennictwem
św. Józefa.

od godz. 8.45 do 12.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 12.00 – Anioł Pański i Różaniec

od godz. 13.00 do 15.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 15.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu
i Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji małżeństw
i rodzin

od 15.30 do 17.00 – Czuwanie indywidualne przed Obrazem.

godz. 17.00 – Msza św. na zakończenie nawiedzenia Obrazu
i zawierzenie rodzin Świętej Rodzinie. 

Dusza przy Twym Sercu

Dusza przy Twym Sercu

Wydaliśmy parafialną płytę CD pt. ”Dusza przy |Twym Sercu”  z pieśniami religijnymi w wykonaniu p. Hanny naszej organistki przy akompaniamencie p. Leszka Milińskiego. Płyta stanowi cegiełkę na potrzeby naszej parafii. Znajdziemy na niej m.in. tradycyjne pieśni religijne  : „Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry”, „Gdzie jesteś, Panie Boże, Ojcze mój”; „Życie jesteś chwilą” czy „Jak w uczniowskim zeszycie”. Na okładce płyty znajduje się Mozaika Chrystusa z naszego kościoła. Płytę można nabyć w zakrystii. Niech stanowi piękną pamiątkę z naszej parafii oraz przyczyni się do modlitwy śpiewem. 

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

NARODOWY SPIS POWSZECHNY

Jak się spisać?

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r., który rozpocznie się 1 kwietnia 2021 r., będzie realizowany przede wszystkim metodą samospisu. Jeśli jednak ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, może skorzystać ze wsparcia.

 

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się sam, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. W wyjątkowych sytuacjach można także skorzystać z punktu spisowego, który działać będzie przy Urzędzie Miasta Torunia.

A

Metody przeprowadzenia spisu

 

1. Samospis internetowy

 

Między 1 kwietnia a 30 czerwca respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji samospisu, dostępnej na stronie internetowej GUS – kliknij, aby przejść na stronę https://spis.gov.pl/.

Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.

 

Logowanie będzie możliwe za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej lub z użyciem numeru pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne będzie też zdefiniowanie własnego hasła.

W sytuacji, gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.

 

Cudzoziemcy nieposiadający numeru pesel muszą podać adres email i zdefiniować hasło dostępu do konta. Na adres email zostanie wysłany link

aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając email oraz hasło.

 

Ważne! Samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. W przypadku zablokowania konieczny jest kontakt z Infolinią spisową 22 279 99 99.

 

Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:

 

a. zadzwonić na numer Infolinii – tel. 22 279 99 99

wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludno􀉳ci i Mieszkań 2021

następnie

1 – Spisz się przez telefon

lub

2 – Pomoc i informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

Proszę wprowadzić kod pocztowy swojej miejscowości w postaci pięciu cyfr bez kreski (w przypadku Torunia to 87100). Połączenie będzie obsługiwane przez Urząd Statystyczny Bydgoszcz

 

b. po wcześniejszym umówieniu przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu

 

Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu

Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307

Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie na nr tel. 539 671 358

Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

 

Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8

Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie w godz. 8.00-16.00 na nr tel. 56 611-86-82 lub wysyłając maila na adres: punktspisowy@um.torun.pl

Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

 

Ważne! Wizyta może nastąpić wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu terminu!

Uwaga! Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

 

2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

 

Z osobami które nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego.

Uwaga! Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu:

22 279 99 99 lub 22 82 88 888

 

Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta, jednak ten uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

 

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/, lokalne informacje: www.torun.pl/spis2021

Niewolnicy Maryi 

Niewolnicy Maryi 

25 marca 2021r., w Święto Zwiastowania Pańskiego, 40-osobowa grupa ofiarowała się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi. Od 20 lutego, przez 33 dni brali oni udział w rekolekcjach maryjnych wg św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Podstawą rekolekcji był jego „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” i rozważania duchowe opracowane przez księdza Frederica Fabera.  Opiekę  nad grupą  przyjął ksiądz Krzysztof Adamski, który w każdą sobotę wygłaszał konferencję na temat podejmowanych ćwiczeń duchowych. Rekolekcje zwieńczyło nabożeństwo pokutne z sakramentem pokuty i pojednania. W dniu zawierzenia uczestnicy odczytali przed Najświętszym Sakramentem, własnoręcznie przepisany, Akt ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi, a następnie podpisali go w obecności kapłana na ołtarzu. Od tej chwili każdy uczestnik, napełniony radością, nadzieją i świadomy nowych wyzwań rozpoczął życie z Maryją, przez Maryję i w Maryi dla Jezusa. 

Małgorzata Woźniak

Kolęda 2021

Kolęda 2021

W tym roku w związku z pandemią kapłani odwiedzą nasze domy  z błogosławieństwem kolędowym tylko i wyłącznie na zaproszenie mieszkańców. Zaproszenie można zgłaszać telefonicznie tel. 519503237, drogą mailową dariuszzuranski@wp.pl, bądź zgłosić osobiście w Biurze Parafialnym lub  w zakrystii. Kolędę rozpoczynamy w dni powszednie od 16.00 natomiast w soboty od 14.00. W niedzielę i uroczystości nie kolędujemy. Dla pewnego porządku wyznaczyliśmy dni w które możemy odwiedzić mieszkańców, którzy wyrażą taką wolę: 

 Poniedziałek i wtorek  4, 5  STYCZNIA

B. Głowackiego

Środa 6 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Czwartek i piątek 7,8  STYCZNIA

Grudziądzka

Sobota 9 STYCZNIA

Kilińskiego, Piaskowa, Rejtana

Niedziela 10 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek i wtorek 11 i 12 STYCZNIA

Wybickiego

Środa 13 STYCZNIA

Kołłątaja

Czwartek 14 STYCZNIA

Kołłątaja

Piątek i sobota 15 i 16 STYCZNIA

Legionów, Żwirki i Wigury

Niedziela 17 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

 Poniedziałek 18 STYCZNIA

Podgórna

Wtorek 19 STYCZNIA

Wiązowa i Ogrodowa

Środa 20 STYCZNIA

Żelazna

Czwartek 21 STYCZNIA

Młodzieżowa

Piątek 22 STYCZNIA

PCK

Sobota 23 STYCZNIA

Dekerta i Czarlińskiego

Niedziela 24 STYCZNIA

NIE KOLĘDUJEMY

Poniedziałek 25 STYCZNIA

Kordeckiego, Chodkiewicza

Wtorek 26 STYCZNIA

Lelewela

W wyznaczonych dniach kolędowych o godz. 18.00 w kościele będzie odprawiana Msza św. w intencji o Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla mieszkańców danej ulicy.