W sobotę 6 sierpnia Wspólnota Żywego Różańca naszej parafii wraz z czcicielami Matki Bożej pielgrzymowała  do Sanktuarium Matki Bożej Lisewskiej  na czterdzieste czwarte diecezjalne spotkanie Żywego Różańca.

Po odmówieniu Różańca Fatimskiego wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny,  z błogosławieństwem ks. Proboszcza Dariusza Żurańskiego , opiekuna Żywego Różańca wyruszyliśmy do Lisewa.

W Lisewie po przejściu przez Bramę Miłosierdzia  wszystkich witał z pieśniami i dobrym słowem ks. prał. Gerard Gromowski – diecezjalny moderator Wspólnot Żywego Różańca, kustosz i proboszcz sanktuarium.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki. W homilii bp. Józef podkreślił wyjątkowość grupy Żywego Różańca, porównał  czcicieli różańca do najlepszych uczniów domu nazaretańskiego, wzrastających w pokorze, wierze, mądrości i w latach, dzielących się tym z pokolenia na pokolenie.

Członkowie Żywego Różańca szczególną opieką modlitewną i materialną otaczają Wyższe Seminarium Duchowne dlatego jak co roku do ołtarza nieśliśmy dar serca aby wesprzeć seminarzystów.  Rektor WSD w Toruniu ks. kan. Dariusz Zagórski podziękował za ofiary składane na rzecz seminarium, poprosił  o nieustanną modlitwę za kleryków i kapłanów.

Organizatorzy pielgrzymki w Lisewie zadbali o pokarm dla ciała, a siostry Loretanki z Warszawy przywiozły bogaty zestaw literatury religijnej.

Na zakończenie uczestniczyliśmy  w Drodze Krzyżowej, dróżkami jedynej w diecezji Kalwarii, prowadził ją ks. prał. Gerard Gromowski, Jego piękne, aktualne  rozważania pozwoliły na skupienie i głębokie duchowe przemyślenia. Odmówiliśmy  modlitwy odpustowe Roku Miłosierdzia.  Ks. prał. Gromowski podziękował członkom Żywego Różańca za liczne przybycie i za wieloletnią współpracę.

Umocnieni modlitwą, dobrym słowem, uradowani serdecznością  organizatorów i zauroczeni pięknem Sanktuarium Matki Bożej Lisewskiej i Jego okolic  z nowymi siłami wróciliśmy do wypełniania swego powołania w Żywym Różańcu.

Zelator WŻR – Barbara Walecka