Galeria RSS

Żywy Różaniec u Matki Bożej Lisewskiej.

4 sierpnia po odmówieniu Różańca Fatimskiego, pod duchową opieką ks. Pawła Wróblewskiego wyruszyliśmy na coroczne Diecezjalne Spotkanie Żywego Różańca tym razem do Sanktuarium Matki Bożej Lisewskiej w Lisewie. Spotkanie było okazją aby podziękować ks. prałatowi Gerardowi Gromowskiemu za wieloletnią posługę diecezjalnego moderatora Żywego Różańca i powitanie nowego moderatora ks. kan. Adama Ceynowę.

Główną intencją naszej pielgrzymki była modlitwa w intencji powołań kapłańskich.

Z radością i ze wzruszeniem pokłoniliśmy się Matce Bożej w Jej Lisewskim wizerunku. Zasłuchani w katechezę nowego moderatora ks. Adama Ceynowę, który mówił o roli i mocy wspólnotowej modlitwy różańcowej, serca nasze napełniała radość, że należymy do wielkiej rodziny różańcowej. Po odmówieniu Radosnych Tajemnic Różańca Świętego, w procesji przeszliśmy do ołtarza polowego aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel wraz przybyłymi kapłanami.

Ks. Biskup w homilii wskazywał na Maryję, Matkę Bożą, Mistrzynię modlitwy, mówił, że modlitwa człowieka za drugiego człowieka czyni cuda.

Ks. Biskup przybliżył nam postać patrona dnia św. Jana Marii Vianneya, prosił Żywy Różaniec o modlitwę w intencji diecezji, kapłanów, kleryków i o nowe, święte powołania.

Tradycyjnie nieśliśmy dar serca na utrzymanie Seminarium Duchownego, za który podziękował rektor WSD ks. kan. Dariusz Zagórski.

Na zakończenie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ” by Matka Jezusa widząc naszą miłość ku Jej Synowi Jezusowi tym pełniej angażowała się w nasze trudne sprawy”.

Dziękując Bogu i Matce Bożej za ich obecność pośród nas, umocnieni słowem ks. Biskupa, słowem moderatora i serdeczną opieką ks. Pawła, szczęśliwi, że upał aż tak bardzo nam nie doskwierał z modlitwą na ustach i radością w sercu wróciliśmy do naszych domów.

 

 Zelator Żywego Różańca – Barbara

 

 

 

 

 

 

Procesja Bożego Ciała

W czwartek 31 maja przeżywaliśmy uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o godz. 10.00 wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. W zorganizowanie tej uroczystości włączyły się członkowie poszczególnych wspólnot parafialnych.

Ks. Dariusz Żurański

Spotkanie opłatkowe wspólnot parafialnych

Fot. Małgorzata Woźniak, Barbara Walecka

Dnia 7 stycznia 2017r., odbyło się spotkanie opłatkowe Wspólnot Różańcowych i Czcicieli Miłosierdzia Bożego naszej parafii.  Dzień rozpoczęto Mszą Świętą, po której obejrzano jasełka przygotowane przez panie skupione przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. Następnie ksiądz proboszcz Dariusz Żurański zaprosił zgromadzonych do plebanii na wspólne śniadanie. W tym miejscu gorąco wszystkim podziękował za wsparcie, aktywność i modlitwę. W radosnym nastroju prowadzono rozmowy i śpiewano kolędy. Na koniec zebrani podzielili się opłatkiem życząc sobie błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku.

Małgorzata Woźniak

Na gościnnych występach

Chór Cantores Mariae po raz drugi wystąpił gościnnie poza macierzystą parafią. Przypomnijmy, że pierwszy występ chóru miał miejsce 8 grudnia 2012 r. w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Stawkach w dniu odpustu, natomiast 19 stycznia b. r. śpiewaliśmy kolędy na dwu Mszach św., o godz. 9.00 i 10.30, w Parafii św. Antoniego. Nasz dyrygent, Mateusz Płotkowski, podczas tych Mszy św., zastępował również organistkę parafii, która w tym samym czasie uświetniała swym śpiewem i grą Msze św. w naszej parafii. W czasie krótkiej przerwy „na kawę” odwiedził nas proboszcz parafii na Wrzosach, ks. Wojciech Miszewski, obdarowując obrazkami trojga świętych, których relikwie znajdują się w tamtejszym kościele: św. Antoniego, św. Ojca Pio i św. Beretty Molli oraz książkami zawierającymi ciekawą relację z diecezjalnej pielgrzymki z bp. Andrzejem do Ziemi Świętej. Przypomnieć należy, że wcześniej w parafii na Wrzosach posługiwał nasz proboszcz, ks. Dariusz Żurański i to po części dlatego postanowiliśmy odwiedzić zaprzyjaźnioną parafię.

Mimo wysiłku, pełni radości, nagrodzeni gorącymi oklaskami, wróciliśmy do domów na dalsze świętowanie niedzieli w rodzinach.

Wieczór Trzech Króli

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego chór Cantores Mariae spotkał się w salce parafialnej na śpiewaniu kolęd. Spotkanie poprzedziła Msza św., gdzie na rozpoczęcie mocno zabrzmiała zaśpiewana wraz z całym kościołem kolęda Mędrcy świata, Monarchowie, a w czasie Eucharystii chór wykonał kilka kolęd: Rozkwitnęła się lilija, Dzisiaj chór aniołów, Noc cicha w śnie, Zapłonęła gwiazda.

W salce parafialnej czekała na nas przygotowana przez chórzystów agapa – pyszności „na słono”. W tym roku było nas znacznie więcej niż przed rokiem, bowiem chór liczy już 35 członków, toteż stoliki, ciasno ustawione obok siebie, sięgały od ściany do ściany. Tenory jak zwykle skupiły się na jednym końcu, na środku zaś usiadł nasz dyrygent, pan Mateusz. Po chwili dotarli do nas oczekiwani duszpasterze – ks. proboszcz Dariusz, ks. Dawid, a nieco później ks. Łukasz. Księża, choć utrudzeni po kolędach, wnieśli humor i radość, a atmosfera, jak zwykle u nas, radosna, jeszcze bardziej się ożywiła.

Na wstępie głos zabrała Marysia Żurowska, która była inspiratorką niespodzianki zgotowanej naszemu Dyrygentowi. W imieniu chóru wręczyła mu prezent – batutę w skórzanym futerale. Ciekawie i dowcipnie opowiedziała historię tej batuty. Otóż liczy ona bez mała 70 lat, a przywiózł ją ze Lwowa na Śląsk Franciszek Ryling, skrzypek, dyrygent, pedagog i kompozytor. W jego to chórze śpiewał, również przybyły ze Lwowa pan Żurowski, ojciec Marii. Gdy kiedyś dyrygent zdenerwował się na jednego z członków orkiestry, batuta uległa złamaniu i poprzez ojca znalazła się w posiadaniu Marii. Teraz odrestaurowana, z wygrawerowanym napisem: „Maestro Mateo”, z nową oprawą, została wręczona panu Mateuszowi od chóru, jako symbol władzy dyrygenckiej, chociaż dyrygenci chóralni de facto nie używają batut, lub czynią to bardzo rzadko. Maria opowiedziała też historię Jeana-Baptiste Lully, znanego kompozytora i dyrygenta na dworze „króla słońce” – Ludwika XIV. Dyrygent w owych czasach stał tyłem do kierowanej orkiestry a przodem do króla, a batutą dyrygencką była duża laska, podobna do tych, jakie teraz używa się w orkiestrach wojskowych. Lully uderzył się niechcący taką ostro zaostrzoną laską w palec stopy, dyrygując z pasją zespołem muzycznym, z którego wykonania akurat nie był zadowolony. Kilka tygodni później zmarł wskutek zainfekowania rany. Na zakończenie Maria stwierdziła, że nasz dyrygent jest na służbie najważniejszego Króla, któremu my śpiewamy na chwałę, a który od ewentualnych, niebezpiecznych przypadków ma moc go uchronić.

Dalszą część wieczoru wypełniła wieczerza przerywana kolędami śpiewanymi wespół z Księżmi, przy akompaniamencie naszego Dyrygenta. że aż się mury trzęsły. Nie zabrakło ulubionej pieśni: Bracia, patrzcie jeno, śpiewanej na dwa chóry, męski i żeński.

Maria Major

Kilka zdjęć z historii…

„Kilka zdjęć z historii…

„…wraz z Cecylią nucą pienia…”

W czwartek 22 listopada nasz Chór Parafialny obchodził liturgiczne wspomnienie św. Cecylii. Świętowanie rozpoczęło się o godzinie 18.00 od uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w intencji naszego chóru podczas, której mogliśmy dzielnie wychwalać Pana wyśpiewując pieśni ku Jego czci i naszej Patronki – św. Cecylii. Dziękujemy kapłanom za odprawioną Mszę, za budujące słowa, za podziękowania, które są dla nas zachętą do dalszej pracy.

Na dalszą część naszego świętowania przeszliśmy do salki parafialnej. Tam  rozpoczął się „Nasz” pogodny wieczór. Nasi chórzyści posiadają wiele talentów, nie tylko muzycznych ale i kulinarnych, dlatego czas wspólnego biesiadowania upływał w wielkiej radości, sympatii, wielkim zaangażowaniu każdego, aby kolejne już nasze święto zostało na długo w pamięci. I w tym miejscu podziękowania składamy kapłanom wraz z Naszym ks. Proboszczem za obecność na spotkaniu, za prezenciki, które sprawiły nam wielką radość. Wielkie dzięki należą się Naszemu Panu Mateuszowi, który wkłada swoje „wielkie serce” w przygotowanie nas do każdego występu, a muszę powiedzieć, że ma  sporo przy tym pracy. On nas po prostu „kocha”, a trudy oddaje Panu Bogu. O godz.21.00 odśpiewaliśmy wraz z Księżmi Apel Jasnogórski, otrzymaliśmy błogosławieństwo i nastąpiło rozesłanie. Ten piątkowy wieczór zakończyliśmy z wielką nadzieją następnego spotkania. Spotkania wspólnoty, przyjaźni i jednej wielkiej rodziny Bożej.

Dziękujemy Bogu że mamy wspólnotę, która przez śpiew Chwali Pana. Zachęcam wszystkich którzy chcą nas wesprzeć swoim śpiewem, a brak im odwagi. Czekamy na każdego ! Śpiewem również służymy Bogu !

         Małgorzata

Cantores Mariae” podczas prób – wiosna 2013

Czas modlitwy i radości we wspólnocie Cantores Mariae w Lipnicy

W głowie Pana Mateusza Płotkowskiego – naszego Dyrygenta zrodziła się myśl, aby członków Chóru Parafialnego zabrać na wspólny wyjazd integracyjny. Marzenie dojrzewało długo. Wreszcie dało się wszystko dopiąć do końca i tak 6 czerwca 2013 r. pojechaliśmy na 3 dni do Lipnicy. Lipnica to wieś położona na skrzyżowaniu dróg z Torunia do Brodnicy. Szczęśliwie dotarliśmy na miejsce naszego pobytu. Przed naszymi oczami wyłonił się piękny dom, własność Marii i Wiesława Skwirów, przystosowany do odbywania rekolekcji takich jak nasze. Zakwaterowanie poszło sprawnie, ponieważ szkoda było czasu na siedzenie w pokojach, skoro na niebie świeciło piękne słońce, którym przez cały okres pobytu obdarzał nas Pan Bóg.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia była Eucharystia, którą odprawił dla nas ks. Łukasz Skarżyński – nasz wikariusz. Msza odprawiona w domowym zaciszu była dla jej uczestników osobistym, niepowtarzalnym i bezpośrednim spotkaniem z naszym Zbawicielem. W niejednym oku stanęła łza. Późnym popołudniem rozpoczął się czas przygotowania do wieczoru pełnego radości, śpiewu, zabaw i tańców. Wcześniej panowie zadbali, aby nasze żołądki były pełne. Mocno starali się, aby grille za szybko nie zgasły. O godzinie 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i wędrując polnymi drogami zawierzaliśmy Maryi nas samych w modlitwie różańcowej. Wieczór był tak piękny, że dalsze spotkanie na wielkim tarasie przedłużyło się do późnych godzin wieczornych. Dla mniej zmęczonych pan Mateusz i  pan Kazik mieli jeszcze jedną propozycję – wspólne śpiewanie przy dźwiękach gitar. Były to długie godziny radowania się sobą.

Kolejny dzień Pan Mateusz rozpoczął od bardzo głośnej i bardzo wczesnej pobudki, która wszystkich postawiła na nogi. Przed śniadaniem zebraliśmy się na tarasie, aby odmówić poranny pacierz i Jutrznię. Po obfitym śniadaniu nadszedł czas na intensywną naukę. Przyjechaliśmy do Lipnicy między innym po to, aby szlifować pieśni na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Słońce zachęciło nas, by próbę zorganizować na świeżym powietrzu. Po próbie wzięliśmy różańce do rąk i wyruszyliśmy polnymi ścieżkami na modlitwę, prosząc Matkę Najświętszą o jej pomoc, opiekę, o zabranie naszych trosk, o wstawiennictwo u Jej Syna. Takich wyjść na modlitwę było kilka, gdyż każdego dnia rekolekcji wychodziliśmy w Godzinie Miłosierdzia, aby odmawiając koronkę zatopić się w Miłości Miłosiernej. Późnym popołudniem poszliśmy na Mszę Świętą do kościoła św. Michała Archanioła, do którego mieliśmy kilka kroków. Nie mogło być inaczej; podczas Eucharystii zaśpiewaliśmy kilka pieśni. Po Mszy Św. tamtejszy ks. Proboszcz podziękował nam za uświetnienie naszym śpiewem liturgii. Tego dnia oczekiwanym gościem, był nasz Proboszcz ks. dr Dariusz Żurański, który pomyślał o swoich owieczkach i przywiózł wiele smakołyków. Sprawił nam tym wielką radość. Po kolacji tradycyjnie nadszedł czas na pogodny wieczór. Radowaliśmy się w Panu długo, ponieważ była to nasza ostatnia nocka, a więc niepowtarzalna okazja pobyć ze sobą dłużej.

Dzień trzeci – wczesna pobudka, pacierz, Jutrznia, śniadanie, próba chóru, podziękowania dla naszego kochanego Pana Mateusza , który pomysłem na wspólny wyjazd zrobił nam niespodziankę i włożył wiele serca w to, aby nam było dobrze i abyśmy szybko zatęsknili za ponownym wyjazdem.

Bogu niech będą dzięki za wszystko czym obdarowuje Pana Mateusza, ks. Proboszcza Dariusza -naszego opiekuna chóru i nas chórzystów.

Małgorzata i Mateusz

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Strona gromadzi informacje zawarte w logach systemowych (data i czas połączenia, adres IP oraz inne). Dane te wykorzystywane są w celach technicznych, statystycznych oraz marketingowych. Cookies to niewielkie pliki tekstowe, które serwer WWW zapisuje po stronie użytkownika. Używamy cookies do zapamiętywania informacji o użytkowniku, tworzenia spersonalizowanych treści oraz obsługi logowania. Za pomocą plików cookies nie są przetwarzane lub przechowywane dane osobowe. Zawartość plików cookies nie pozwala na identyfikację użytkownika.